Deník ve Zlínském kraji provedl průzkum, zda lidé chodí ve zdravé obuvi. Padesátku snímků hodnotila odbornice z obuvnické asociace

„U dětí je patrné, že jim rodiče kupují tu nejlevnější obuv, protože z ní brzy vyrostou. To je ale chyba. Když se děti permanentně obouvají do špatné obuvi, tak se to může odrazit na jejich nohách. Hlavně u dětí do tří let je třeba na kvalitu obutí dbát," varuje Mayerová.

Například tříletá Adélka by podle ní měla raději nosit kotníčkovou obuv namísto té současné dosahující jen pod kotník. „Její očividně syntetická obuv navíc není ani správně tvarovaná. Špička se mi zdá dost úzká, pata hodně široká. Prsty jsou vepředu stlačené, naopak z paty se bota může zouvat," říká ke snímku odbornice.

Pro děti tvar vějíře

Upozorňuje na další důležitá fakta.

„Nožička u malých dětí má trošku jiné proporce než u dospělého člověka. Pata je poměrně úzká a směrem dopředu se vějířkovitě rozšiřuje. Dětská obuv musí respektovat anatomický tvar nohy," podotýká Mayerová.

Obuv šestnáctileté Anny je zase velkým hříchem dnešní mládeže. Nejde ale o zvolený druh, nýbrž o šněrování. S tím se -náctiletí nezatěžují, tkaničky smotají dovnitř.

„Botasky se musejí zavazovat. Jinak se tím ničí a chůze v nich je naprosto atypická. Tato obuv není konstruována tak, že se nezavazuje. Aby ji lidé nemuseli šněrovat, musela by být mohutná, čímž by držela na noze i bez zavázání," zdůrazňuje Mayerová.

Ani nad snímkem šestadvacetileté Leony není nadšená. Boty má sice zašněrované, ale ledabyle hodně na volno. I to je špatně.

Zato třiašedesátiletá Ludmila chodí podle odbornice po Zlíně ve správných botách. Pásek přes nárt zabraňuje vyzutí. „Zdá se, že se jedná o koženou botu, která na rozdíl od napodobenin mívá opatek. Tvarově jsou boty vhodné, disponují i silnou podešví. Paní se v nich asi chodí dobře," hodnotí Mayerová.

Boty ročního chlapečka Lukáše jsou kotníčkové, což je dobře, výhrady má ale Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace k suchému zipu. Děti ho totiž neumějí správně pevně zalepit, lepší je pro ně proto obuv se sponkovými uzávěry.

Podpatek u žen jen do čtyř centimetrů

Šestadvacetiletá Michaela v den průzkumu Deníku ulicemi kráčela v černých kožených botách. „Podpatek není příliš vysoký. Tři nebo čtyři centimetry u dámských bot lze akceptovat. Jsou zavázané, špička je poměrně široká a tedy prostorná," pochvaluje obutí Michaely odbornice.

Nejhůře z padesátky hodnocených chodců dopadla v průzkumu Deníku teprve pětiletá Veronika. Už na první pohled bota dívence stlačuje prsty a potažmo i celou nohu.

„Špička je úzká, prstíky se do boty nemohou vejít. Není to vhodná obuv pro pětileté dítě. Sandály musejí respektovat tvar jeho nohy," zdůrazňuje Mayerová.

Ženy ve věku kolem padesáti let velice často nosí boty podobné těm, které měla v den průzkumu Deníku na noze pětačtyřicetiletá Vladimíra. Černé kožené polobotky podle odbornice na obuv noze poměrně svědčí.

„Podpatek není vysoký, i podešev je vepředu správně zvednutá. Je to mnohem lepší obutí než balerínky, které jsou aktuálně hodně nošené," říká Vlasta Mayerová.

Na závěr k průzkumu dodala, že ve městě lidé nejčastěji nosí namísto vycházkové obuvi tu sportovně-rekreační. U mladých převládá značková.

„Tento styl bot noze při běžném chození vůbec nevadí. Mnohé takové boty nejsou totiž ani tak konstruované pro sport, nýbrž výrobci počítají, že poslouží coby vycházkové," uzavírá Mayerová.