Dodnes je nedílnou součástí života obyvatel Tylovic a stále také plní svoji funkci. I když v menší míře, než tomu bylo v minulosti. „Poledne ani klekání už se na zvonici dávno nezvoní. Také požáry nyní ohlašuje klasická siréna,“ říká místní obyvatel Jan Surý.

V Tylovicích žije už více než čtyřicet let a za tu dobu poznal už tři místní zvoníky. „Dnes se zvoní už jen tehdy, když někdo zemře. Podle způsobu zvonění umíme poznat, zda to byl muž, žena nebo dítě,“ upozornil Jan Surý.

Zemře-li dítě, oznamuje tuto smutnou zprávu jedno krátké zazvonění a pak dlouhý umíráček. Ten zní i v případě úmrtí ženy, či muže. Rozdíl je v počtu úvodního krátkého zazvonění, u ženy zní dvě a u muže tři.

Rožnovská radnice se nyní chystá na opravu tylovické památky. „Velmi vysoká kulturní, estetická a duchovní hodnota zvoničky si zaslouží uchování i pro další generace,“ zdůraznil místostarosta města Alois Vychodil.

Rekonstrukce čeká zejména střechu stavby. Bude stát až padesát tisíc korun. O část prostředků město požádalo Zlínský kraj. „Už vloni jsme také demontovali stávající krytinu, opravili latění, namontovali novou šindelovou krytinu a natřeli impregnačním olejem spodní části střechy objektu,“ přiblížil Vychodil.