Nejhezčí bylo, že jsme si na ní mohly lehnout, položily jsme na Olinku hlavu a slyšely jsme její srdíčko,“ popisovaly vzrušeně Janička, Betynka a Mia – holky z první třídy základní školy na Sychrově ve Vsetíně.

PRVŇÁČCI VYZKOUŠELI TAKÉ CANISTERAPII

Se svými spolužáky a společně s klienty denního stacionáře Naděje se tu sešli, aby se podívali, jaké terapie tu poskytují.

Canisterapie, tedy blahodárné působení na nemocné pomocí speciálně vycvičených psů se líbila také Honzovi, klientovi zdejšího stacionáře.

„Honza má radost, psy miluje. Toto je styl relaxace, který mu vyhovuje. Vždycky se uvolní z křečovitého napětí,“ vysvětlila spokojený výraz na tváři chovance asistentka Tereza Wittichová.

NEMOCNÍ SE UVOLNÍ Z KŘEČOVITÉHO NAPĚTÍ

Zatímco holky z první třídy trávily čas s vycvičeným psem, jejich spolužáci obsadili místnost, kde jim lektorka předváděla další formu pomoci – muzikoterapii. Všechny nástroje se jim zdály zajímavé, všechno chtěli vyzkoušet.

Ilustrační foto
Sečení trávy: Řidiči, buďte opatrní

Mezi množstvím neobvyklých instrumentů poznali například tibetské mísy.

„Někteří kluci jsou divočejší, ale tato terapie na ně měla vliv. Bylo úplně cítit, jak je paní lektorka pomocí hudby zklidnila,“ popsala učitelka Petra Zgarbová.

Prvňáčci se s celou třídou zúčastnili v denním stacionáři Naděje na vsetínském sídlišti Sychrov první akce rozsáhlého programu Týden s Nadějí, který začal v pondělí pořadem Společně bez bariér.

POŘADY PODPORUJÍ A MAJÍ PROPOJOVAT

„Dnešek je o tom, abychom dětem předvedli, co se děje v denním stacionáři na Sychrově, kolem kterého chodí každý den do školy. Děláme tu pravidelně canisterapie a muzikoterapie, které našim klientům pomáhají ve zklidnění a dalším posunu,“ vysvětlila Dagmar Gábová z denního stacionáře.

Obě terapie navazují podle ní uvolnění.

„Mohou pomoci dětem, stejně jako našim klientům. Canisterapie je například vyhledávaná pro děti autistického spektra nebo jakéhokoli jiného postižení, ale nevylučuje se i pro zdravé jedince,“ dodala.

Pondělní den, který měl za cíl propojit aktivity zdravých a hendikepovaných a zlepšit vzájemné soužití a komunikaci odstartoval Týden s Nadějí. Kampaň, která má za cíl podporovat a propojovat pokračuje až do pátku.

„Upozorníme v ní mimo jiné na složitý život s bariérami ve městě, na život s asistencí a přijdeme také s kulturním programem na závěrečném happeningu na Dolním náměstí,“ pozvala Dagmar Gábová.

Ilustrační foto
Most uzavřou téměř na půl roku

Úterý 18. 6. od 9 hodin:

tematické scénické čtení v sociálně terapeutické dílně v Rokytnici

Středa 19.6 od 10 hodin:

komponovaný program Tanec. Tanec? Tanec! V Divadle v Lidovém domě

Čtvrtek 20. 6 od 10 hodin:

projekce a debata s Jakubem Neubertem na téma Můj život s asistencí v Kině Vatra

Pátek 21. 6 od 15 hodin:

happening na Dolním náměstí a od 17 hodin koncerty Veselé bídy, Céline Bossu a Fojti.

do 30.6.

výstava velkoformátových fotografií přibližující příběhy lidí se znevýhodněním – kino Vatra a Masarykova veřejná knihovna