Úvodní den Týdne s Nadějí bude v pondělí 17. září patřit dennímu stacionáři na Sychrově.

„Během dopoledne se budeme věnovat žákům základní školy se vzdělávacím programem na téma bariéry. A to ve smyslu fyzickém i psychickém,“ přiblížila PR pracovnice pořádající Naděje Dagmar Gábová.

Odpolední hodiny budou určené všem, kdo se chtějí něco dozvědět o provozu denní stacionáře nebo si vyzkoušet, jaké to je, pohybovat se v sídlišti Sychrov na invalidním vozíku.

„Pokusíme se aspoň přiblížit, s jakými překážkami se lidé upoutaní na invalidní vozík musí každodenně potýkat, jak náročné je dojet a dostat se třeba na běžný nákup potravin,“ uvedla Gábová.

V úterý 18. září otevřou pracovníci Naděje dveře sociálně terapeutické dílny v Rokytnici.

„Zacílíme na ty nejmenší, kdy si během dopoledne budou moci dílnu nejen prohlédnout, ale i něco pěkného vytvořit. Od patnácti hodin bude dílna otevřená všem, kteří si například chtějí vyzkoušet potisk textilu technikou linorytu. Takže, máte-li doma nudné triko či jinou součást bavlněného oděvu, přiberte je s sebou,“ zve Dagmar Gábová.

Pro děti bude připravené také oblíbené malování na obličej, žáci literárně dramatického oboru vsetínské ZUŠ během dne pobaví svými vystoupeními Cirkus – kus divadla a Klauniáda.

„Přijdete-li, dozvíte se, jak naše dílna funguje, kdo a proč v ní vlastně pracuje a co se zde vytváří. A pokud se vám některý z výrobků dílny zalíbí, budete mít možnost si jej zakoupit a tím sociálně terapeutickou dílnu v Rokytnici i podpořit,“ říká Dagmar Gábová.

Ve středu 19. září se aktivity Týdne s Nadějí přesunou do centra města. Pro studenty středních škol je v Kině Vatra připravená dopolední projekce tematických snímků z pražského filmového festivalu Mental Power, ve kterých excelují herci s hendikepem.

„Odpoledne také v Kině Vatra představíme krátký, ale výstižný filmový spot o poskytujících službách vsetínské pobočky Naděje. Natáčelo se v dílně v Rokytnici i ve stacionáři na Sychrově,“ prozradila Gábová.

Spotem provází klienti Naděje společně s Františkem Segradem. Za kamerou stál a celý spot stříhal Milan „Mejla“ Basel. Představení spotu je naplánované na 14 hodin.

Hned po projekci zahraje před kinem Cimbálová Muzika Valašsko. Přitom bude zahájen kabelkový jarmark. Na něm si zájemci vyberou z kabelek a tašek, které darovaly ženy z celé republiky. V 16 hodin pokračuje středeční program v klubu Tři opice. Připravený bude vědomostní kvíz, který měl v loňském roce velký úspěch nejen u veřejnosti, ale i klientů Naděje.

V 18 hodin začíná rovněž u Tří opic projekce filmových snímků Miluj mě, jestli to dokážeš a Nemusíš s láskou, stačí s citem. Snímky se dotýkají sexuality lidí s hendikepem, která i v dnešní době zůstává stále pro mnoho lidí tabu.

Promítání festivalových snímků z festivalu Mental Power pro studenty středních škol a kabelkový jarmark před kinem budou pokračovat také ve čtvrtek 20. září. Kromě toho Kino Vatra v 17 hodin promítne také snímek Detektiv Down. O hodinu později zahrají herci Divadla v Lidovém domě benefiční představení Přelet nad kukaččím hnízdem. Už naposledy netradičně v bývalé obchodní pasáži pod hotelem Vsacan. Vstupenky na benefiční představení lze získat v předprodeji v Trafice Vsacan.

Týden s Nadějí vyvrcholí v pátek 21. září celodenním programem na náměstí Svobody. V 10 hodin se otevřou stánky s výrobky rokytnické dílny a také kabelkami, jejichž pořízením lze podpořit vsetínskou Naději. Zájemci se mohou zapojit do bubenického workshopu Rytmus pro život.

„Krátce po čtrnácté hodině si můžete pod odborným vedením vyzkoušet různé druhy perkusních nástrojů a zažít si, co všechno společný rytmus dokáže,“ láká Dagmar Gábová.

K vyzkoušení bude také rope skipping – workshop skákání přes švihadla pro malé i velké zajistí vsetínské Alcedo.

„Pokud se ale na skákání necítíte, další z aktivit bude nácvik jízdy na invalidním vozíku. Touto zážitkovou metodou se můžete aspoň na chvíli vcítit do lidí, kterým se tento způsob pohybu stal standardem,“ říká Gábová.

Vystoupením literárně dramatického oboru ZUŠ s názvem Cirkusiáda odstartuje po patnácté hodině odpolední kulturní program. Postupně se představí Lucie Redlová & Garde, domácí Dareband, kapela Jinan muzik, francouzská zpěvačka Céline Bossu s českým doprovodem a na závěr programu valašskomeziříčští Docuku. Pomyslnou tečkou za celým Týdnem s Nadějí bude ohňová show v podání party Boca Fuego a pro zájemce případně následná afterparty v klubu Tři opice.

Týden s Nadějí pořádá vsetínská pobočka Naděje, ve spolupráci s Městem Vsetín.

***

NADĚJE, pobočka Vsetín poskytuje sociální služby pro dospělé lidi s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením už více jak 15 let. Aktuálně zajišťuje provoz dvou ambulantních služeb: denního stacionáře, sociálně terapeutické dílny a terénní služby osobní asistence. V roce 2017 NADĚJE ve Vsetíně a okolí pomáhala celkem 48 lidem s postižením.