Tisíce turistů každoročně navštíví oblast Pusteven, které nabízejí Jurkovičovy stavby, sochu Radegasta nebo Kapli Cyrila a Metoděje. To vše v kombinaci s nádherným panoramatickým výhledem.

Nově ale turisté objevují například Javorníky s centry Kohútka, Portáš, malebné okolí Velkých Karlovic nebo Soláň na hřebenu Vsetínských vrchů. „Vracejí se hlavně tuzemští turisté, kteří jsou už nabažení Tuniska a dalších exotických krajů. Přibývá nám také návštěvníků z Ruska, Ukrajiny a Německa,“ potvrdila ředitelka horského hotelu Koh-i-noor na Soláni Kateřina Růčková.

Právě do turistů z východu vkládají valašští hoteliéři velké naděje. „Čekáme, že poté, kdy zahájí provoz charterová linka z Ostravy do Moskvy, hostů z Ruska ještě přibude,“ předpovídá Růčková.

Velkou atrakcí Soláně se stala loni otevřená Zvonice, která funguje zároveň jako Informační centrum. Dalším lákadlem je udržovaný Ateliér u Hofmanů: ten dnes slouží hlavně jako galerie. Dcera slavného malíře, Marcela Hofmanová-Vajceová, tam kromě stálé expozice, pravidelně pořádá různé tématické výstavy.

Valašsko stále častěji navštěvují i turisté z dříve neobvyklých částí Evropy. Pestrý hornatý kraj si zamilovali i Britové Andy Thackray, David Dean a Ian Dorman. „Na Valašsko už nejezdíme jen za lyžováním nebo v létě na horská kola. Vyhovuje nám přátelská a srdečná atmosféra zdejších lidí, našli jsme si tady přátele,“ říká Andy, který se doma živí jako podnikatel ve stavebnictví.

Žádný velký nárůst návštěvníků na rozdíl od horských středisek neočekávají kempy. „Loni to bylo oproti jiným letům zhruba stejné, spíše horší,“ komentoval Miroslav Juřík z kempu v Horní Bečvě. Provozovatelé autocampingů si často stěžují, že návštěvníci jejich služeb využívají jen k přespání při cestě na Slovensko.