Poskytovatelé služeb na Valašsku budou letos opět chtít nalákat významnou část návštěvníků stále na oblíbenou agroturistiku. Poslední dobou však agro a běžné turistice i na Valašsku vyrůstá silný konkurent v podobě wellness a lázeňských pobytů.
Na podzim loňského roku například otevřeli pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm. Wellness pobyty zase nabízejí hotely Horal či Lanterna ve Velkých Karlovicích.
Přesto, co se agroturistiky týče, Valašsko nemá ve Zlínském kraji takřka konkurenci. „V této oblasti je v regionu možností pro turisty skutečně nejvíce,“ potvrdila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.
Připomněla například největší agroturistické centrum na Hornolidečsku, které vybudovala obec Prlov. V opravené usedlosti U Húšťú vznikl moderní rekreační statek s ubytováním pro dvě desítky lidí.
Návštěvníci, kteří chtějí okusit venkovský život, mohou využít k přípravě jídla místní zdroje. Mají příležitost podojit si kozy nebo si zkusit výrobu ovčích a kozích sýrů. Objednat si lze také vyjížďku v kočáře taženém koňmi, nebo si na koních vyjet do přírody, půjčit si horské kolo a zarybařit si. „Další z důležitých míst je Hucul klub ve Francově Lhotě, jehož služby s agroturistikou také souvisí,“ doplnila Daňová.
Podle jejích slov je však agroturistika jen jednou z částí, které tvoří celkovou nabídku pro turisty ve Zlínském kraji. „Na významu stále více nabývá lázeňství. Lidé často vyhledávají nabídky wellness pobytů, populární je stále tradiční turistika a cykloturistika,“ nastínila Daňová.
Poskytovatelé služeb spojených s agroturistikou však prozatím za vyjmenovanými způsoby trávení volného času nezaostávají. „Pořád vymýšlíme nové a nové programy. Zaměřujeme se především na děti a rodiny s dětmi,“ řekla Alena Vaculíková z Hucul clubu ve Francově Lhotě.
Přes zimu zájem o projížďky přírodou v koňském sedle podle ní z pochopitelných důvodů opadá, jen co se začne oteplovat, zájemců hned přibývá. „I teď už máme víkendy plné. Ozývají se nám také zájemci o letní tábory, které pro letošní sezonu připravujeme,“ řekla Vaculíková.
Nebývalý zájem mezi lidmi je také o pasení ovcí v Beskydech, které má už třetím rokem v nabídce penzion Severka ve Valašské Senici. „Například pro letošní sezonu už je kapacita naplněná. Nečekali jsme, že to bude tak úspěšné. Mnozí lidé se hned po pobytu, zapsali znovu na rok dopředu,“ potvrdil Pavel Blaha z projektu Valašské jehněčí, který pastevectví a chov ovcí dlouhodobě podporuje.
Podle jeho slov by bylo ideální, kdyby tuto formu zážitkové agroturistiky převzali také další provozovatelé a poskytovatelé ubytování.
Cestovní ruch ve Zlínském kraji začíná nabírat dech. Je to zřejmé z čísel o návštěvnosti za poslední čtvrtletí roku 2010, která vydal Český statistický úřad. Zlínský kraj zaznamenal po Praze největší dynamiku růstu, když v posledním čtvrtletí minulého roku vzrostl počet hostů o šest a půl procenta.
Za celý rok 2010 zaznamenali statistici růst počtu hostů o 2,3 procenta. Podíl hostů z ciziny činil třináct procent z celkové návštěvnosti regionu, nejvíce hostů přijíždělo ze Slovenska, Německa, Polska a Rakouska. Přibývá návštěvníků z Ruska.