Kvůli vedru museli ve čtvrtek v Meziříčí odložit na jiný termín tradiční akci s názvem Hurá, děti, bezpečně na prázdniny! Na náměstí měli hasiči, záchranáři, strážníci a policisté předvést svou techniku, výstroj a výzbroj, Český červený kříž ukázky první pomoci a Středisko volného času Domeček s místní komisí Besip hry a soutěže s dopravní tematikou.

Na programu měla být také přednáška a praktická ukázka na téma Psí etiketa aneb Jak se chovat k pejskům.

„S ohledem na horké počasí jsme akci přesunuli na září. Program bude obdobný, jen název pozměníme na Hurá, děti, bezpečně do školy! Termín a místo konání ještě upřesníme,“ informovala Silvie Malíková z pořádajícího rodinného a vzdělávacího centra Emcéčko.

Vysoké teploty neznepříjemňují život jen lidem, ale také zvířatům. Například psům v útulcích. Pracovníci v těch na Valašsku ale vědí, jak si poradit.

„Tady na Vsetíně jsou naše zvířata naštěstí před vedry chráněná stínem, takže není třeba ochlazování ani klimatizace,“ přiblížil vedoucí vsetínského útulku Jakub Hába.

Teploty, jaké aktuálně panují, navíc podle vlastních slov nezažívá poprvé. „Vždy jsme to zatím zvládli. Zvířata bereme na procházky a necháváme je ve stínu,“ říká Hába.

Kropit psy není dobré

Pobyt ve stínu jako základní ochranu před vedrem ordinují svým čtyřnohým svěřencům také v útulku ve Valašském Meziříčí.

„Dostávají také pravidelně pít, ale studenou vodou je nekropíme. Každý veterinář by vám řekl, že to není pro psy dobré,“ míní provozovatel meziříčského útulku Petr Kalus.

Podle veterináře Vladimíra Janovského to však není úplně pravda a zchlazení ve velkých vedrech neuškodí.

„Větší psi se mnohem více přehřívají než ti menší, a proto je majitelé mohou klidně ochladit studenou vodou. Někdy stačí jen studený ručník, který psa hezky zchladí,“ radí Vladimír Janovský. (eš, hg, mib)