Policisté je viní z toho, že v regionu kradli starší auta, která následně odváželi do kovošrotu ve Vsetíně. O utržené peníze se dělili. Způsobili škodu za 34 tisíc korun.

Zločinný trojlístek má od letních prázdnin na svědomí celkem pět ukradených vozů v Janové, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm a Hranicích na Moravě.

„Vyhlédli si vozy značky Peugeot a také starší typy škodovek. Vozy měly hodnotu od tří do dvanácti tisíc korun," upřesnila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Odvoz kradených aut měla povedená trojice dobře zorganizovaný. „Jeden z mužů vlastní dodávku a měl také možnost půjčit si vozík na odtah aut. Na něm zloději vozy odváželi," vylíčila Lenka Javorková. Navíc muži při obstarávání nezákonného výdělku prokázali i nebývalou troufalost a drzost. Kradli totiž zpravidla za bílého dne. „Pokud je někdo při nakládání viděl, řekli, že majitel vozu zemřel a oni staré auto jen odtahují," uvedla policejní mluvčí.

Situaci jim následně usnadnil fakt, že v kovošrotu tamní pracovníci nevyžadovali doklady k vozidlu. „Stačilo čestné prohlášení, že vozidlo už nebude provozováno," řekla Lenka Javorková.

Že se taková situace stát může a stává, potvrdil majitel jednoho ze vsetínských kovošrotů Zdeněk Kubík.

Veškeré doklady musí mít podle něj majitel vozu v případě, že se jedná o ekologickou likvidaci vozu.

„Lidé mají ale z minulosti doma i auta, která mohou být odhlášená, bez poznávacích značek. Může dojít k tomu, že jsou sešrotována i taková auta," řekl Zdeněk Kubík.

Pracovníci kovošrotu podle něj mohou po zákaznících požadovat předložení jen těch dokladů, jejichž kontrolu jim umožňuje zákon.

Podle vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové nyní nejstaršímu z trojice zlodějů, dvaatřicetiletému muži, hrozí podle zákona až dvouleté vězení.

Další dva muži, oba dvacetiletí, si mohou posedět za mřížemi ještě o jeden rok déle. V minulosti už totiž byli za majetkovou trestnou činnost stíhaní.