Profesionálové si mohli vyzkoušet, jak by si poradili s kritickou situací
Hlavním smyslem akce bylo vytvořit funkční skupinu, která by se v této horské oblasti sešla, pokud by opravdu došlo k naléhavému případu. „Jednalo se o součinné cvičení, kde jsme vyzkoušeli, zda všechny zúčastněné složky naleznou pohřešovaného,“ vysvětlil Radomír Zahradil, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Bystřice pod Hostýnem.
o pátrací akce se zapojili i tamní pracovníci Ski Areálu Troják. „Ti znají terén nejlépe. Chtěli jsme, aby si proto také prošli hlavní trasy, kde by se případné pátrání konalo. Pro všechny to bylo složité a náročné, aby se neztratili navzájem,“ podotkl Zahradil.
Pátrání, které skončilo na výbornou, si přijelo vyzkoušet i několik členů ze Zlínské záchranné brigády kynologů. „Člověka jsme už našli, tak jsme se úspěšně vrátili,“ svěřila se s úsměvem například Dagmar Weissová. Dodala, že se svými psy se ale spíše zúčastňují výcviku v sutinách.
Horský záchranný tým na Trojáku naposledy zasahoval v létě při pátrání po ztraceném houbaři v lesích Rusavy. „Šlo o důchodce, který si nějak v lese zlomil kotník. Sjely se tu hlídky z Bystřice i ze Zlínska. Volajícího pána se podařilo po několika hodinách nalézt,“ uzavřel bystřický policista.