„Po dešti začaly všechny trnky na stromech doslova explodovat, velmi rychle hnijí nebo plesnivějí. Dobrou polovinu plodů jsem už vyhodil,“ stěžuje si například František Holub ze Vsetína. Není však jediný, kdo má stejný problém. „Všichni mí sousedé jsou na tom stejně,“ říká. Podle odborníků není tento jev neobvyklý a nastane vždy, když na dozrávající švestky dlouho prší. „Prakticky tři dny nepřetržitě lilo a dozrávající švestky, které mají tenkou slupku, byly najednou dlouho ve vlhku. To nemůže nic jiného udělat,“ vysvětluje Jiří Martiš, předseda zahrádkářské kolonie v Janišově.
Vloni například k takovému praskání trnek nedošlo, protože v době, kdy dozrávaly, bylo krásné slunečné počasí. „V loňském roce bylo celé září a říjen, kdy normálně švestka domácí dozrává, nádherně. Proto se nestalo to, co teď,“ objasňuje Martiš. Takže zatímco loňská úroda a slivovice byla velmi dobrá, letos tomu bude naopak. Pro Valachy prostě nebyl dobrý rok.
„Většina odrůd nepřežila mrazík počátkem května a švestku domácí, která kvete o něco později, pak potkalo sucho, obaleč švestkový nebo šárka. A ty, co zůstaly na stromech, teď takto praskají,“ zhodnotil průběh celého roku zahrádkář. Někteří však i navzdory tomuto nepříznivému počasí mají kvalitního kvasu relativně dostatek. „Pořídil jsem si odrůdy, které jsou odolnější proti šárce a mrazu, navíc dozrávají dřív, než švestka domácí. Proto je už mám v bečce a mě se tento problém netýká,“ uzavřel spokojeně Jiří Martiš.