Zpoza plotu jednoho rodinného domu vykukují dvě bílé papírové koruny. Přestože jedna koruna schází, tuším, že se blížím k jedné ze skupinek. Třináctiletá Tereza, čtrnáctiletá Gabriela a šestnáctiletá Klára mě vítají a společně se vydáváme na cestu. Doprovází nás také Renata Černotová, místní obyvatelka, která má pořádání zdejší Tříkrálové sbírky už několik let na starosti.

„Ta koruna je mi hrozně velká, padá mi do obličeje, proto jsem si ji sundala,“ vysvětluje nám úvodní záhadu dvou korun Klára. Dívky se koledování zúčastňují už několik let.

Nejdéle Tereza, která, převlečená za krále, vyrazila do ulic už ve svých šesti letech. „Tenkrát chodil můj brácha a já jsem šla jednou s ním. Bavilo mě to. Líbí se mi, jak jsou lidé ochotní a vždycky nám kromě peněz ještě něco dají,“ prozrazuje Tereza a ukazuje na tašku se sladkostmi a ovocem.

Zatímco si povídáme, blížíme se k dalšímu rodinnému domu. Dívky zvoní a v momentě, kdy se majitelka domu Martina Hašpicová objevuje ve dveřích, začínají zpívat. Kromě příspěvku do zapečetěné kasičky jim podává velkou čokoládu.

„Je to pěkná tradice. Vždycky rádi přispějeme, zvlášť na ty, kteří peníze potřebují,“ netají usměvavá žena.

Slunce hřeje do tváří a naše skupinka pomalu postupuje vesnicí. Zvoníme u domu starostky Lhoty Lenky Kocourkové. „Letos máme o jednu skupinku víc, takže i peněz se určitě víc vybere,“ sděluje mi starostka krátce poté, co tři králové, vlastně královny dozpívají. „Děti chválím, že se zapojují. V dnešní době to není tak zcela normální,“ podotýká starostka. Tereza tak jako na dveře každého domu, i na vstupní dveře u starostky píše posvěcenou křídou nápis K+M+B+ 2018.

„Nejsou to pluska, ale křížky. Mají být tři, protože symbolizují svatou trojici. Písmena ká, em a bé znamenají žehnej Kristus,“ vysvětluje mi náš doprovod Renata Černotová.

Povídá mi, že ze zapojení dětí do sbírky má radost. „Děcka ráda pomůžou. Charita jim pak pošle nějaké dárečky a já jim taky něco koupím nebo připravím,“ usmívá se Černotová.

A chválí také místní obyvatele. „Jde vidět, že jsou vždycky připravení a rádi přispějí. A kdo třeba není doma, může pak ještě přispět do kasičky na obecním úřadě, bude tam tři dny,“ informuje.

S tříkrálovou skupinkou koleduju asi hodinu. Loučím se a přeju si, aby se jim kasička co nejvíc naplnila.