Podle vsetínské policejní mluvčí Ludmily Brousilová se však jedná spíše o neobvyklou záležitost. „Nepamatuji se, že by se něco takového v minulosti řešilo. Většinou o tom ví lesníci, ti nám ale krádež jmelí neoznámí,“ podotkla.

Nenechavcům, kteří se přesto rozhodnou pořídit si jmelí na ozdobu svých bytů či domů nelegálně, hrozí ve správním řízení pokuta až pěti tisíc korun. Lidé trhající jmelí ve velkých výškách navíc neriskují jen svůj život. Mnohdy poničí i strom, na kterém tento poloparazit roste.

„Někteří, co se jmelí pokoušejí získat, používají k výstupu do korun stupačky s kovovými hroty,“ vysvětlil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Podle něj tak stromy nenávratně poškozují. „Narušují kůru a tím stromům způsobují rány,“ dodal. Stromy jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může postupně vést až k jejich odumírání. Občas se objevují i takové případy, kdy zloději kvůli několika větvičkám jmelí pokácejí celý strom.

Pro jmelí si lidé chodí například na stromy spadající pod meziříčské Městské lesy a zeleň. „Krádeže jmelí se u nás týkají hlavně u stromů na kraji lesa. Vyskytují se však v minimální míře. Nerad bych to ale zakřiknul. Do Vánoc přeci jen nějaký ten den ještě zbývá,“ nastínil ředitel a jednatel společnosti Marek Netolička.Ke kácení a řezání stromů podle Netoličky nedochází. Lidé se většinou spokojí s několika větvičkami.

Krádeže jmelí pracovníci Městských lesů netolerují. „V případě, že někoho chytíme, se ale důkazy shánějí těžko. Většinou je to jen slovo proti slovu,“ přiblížil problematiku Netolička.Se zloději jmelí dosud nemají zkušenost v Městských lesích Vsetín.„S tím, že by někdo kradl jmelí se nesetkáváme. Jmelí tady navíc neroste moc. Na území, které pod nás spadá, rostou totiž převážně jehličnaté stromy,“ řekl hajný Stanislav Gajdošík.