Místostarostka Meziříčí Yvona Wojaczková uvedla, že město akci plánovalo v dobré víře, že za dodržení všech platných opatření se může uskutečnit.

„Jak nás ale hygiena informovala, nelze námi navržený model trhu považovat za právně průchodný s ohledem na vyhlášený nouzový stav,“ tlumočila stanovisko hygieniků Wojaczková.

Nutnost zrušit trh místostarostku nepotěšila, je však podle jejích slov – vzhledem k aktuální epidemiologické situaci – pochopitelná.

„Jen ve Valašském Meziříčí máme aktuálně 674 pozitivně testovaných. Místní nemocnice pak k dnešnímu dni (čtvrtek 2. prosince) ošetřuje na čtyřech speciálně vyčleněných odděleních sedmdesát pacientů s potvrzeným onemocněním covid-19, což je o devatenáct víc, než v pondělí,“ přiblížila Wojaczková.

Péče o covidové pacienty ve Zlínském kraji - transport do jiných nemocnic. Ilustrační foto
Dvě děti s covidem ve vážném stavu byly převezeny ze Zlínského kraje do Brna

Osm z uvedených pacientů je ve vážném stavu a vyžadují intenzivní péči. Dalších pět pacientů navíc museli zdravotníci nechat přemístit do jiných nemocnic z kapacitních důvodů.

„Situace je velmi vážná. Proto všechny prosím o pochopení a respektování tohoto nelehkého rozhodnutí,“ dodala k rušení trhu Wojaczková.

Meziříčí je ovšem jen jedním z řady obcí a měst, kde původně plánovaný předvánoční program doznal výrazných změn. Už uplynulý víkend se například nekonal tradiční a hojně navštěvovaný Kateřinský jarmark v Hovězí na Horním Vsacku, adventní program na náměstí zrušili také v Rožnově pod Radhoštěm.

Konat se nebude ani oblíbený Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, který patří k nejnavštěvovanějším akcím ve skanzenu v průběhu celého roku.

Vsetínská nemocnice. Ilustrační foto.
Vsetínská nemocnice na hraně. Covid pacientů je pětkrát víc, než před měsícem

O jarmark přišli lidé také ve Vsetíně.

„V souvislosti s nařízením vlády jsme nuceni tradiční jarmark, který se měl konat během Mikulášského dne, zrušit,“ potvrdila jednatelka Domu kultury Vsetín Petra Vaňková.

Uskutečnily se alespoň dvě čtvrteční mikulášské jízdy. Kočár s Mikulášem a jeho pomocníky – anděly a čerty – nejprve dopoledne zamířil ke školám, školkám a domovům pro seniory, odpoledne se pak družina vydala šířit vánoční náladu do centra města. Ve stejný den pak Mikuláš při své podvečerní projížďce rozsvítil vánoční strom a výzdobu v ulicích města.

Oblíbený světec se na Vsetínsku ukáže znovu také v neděli, kdy mikulášská družina složená ze vsetínských skautů navštíví domovy pro seniory. Zapojí se i studentské Kostka radio.