Hned v úvodu shlédnout příchozí zhruba osmiminutový snímek, který nabízí netradiční pohled na zdejší krajinu. Kromě 16 metrů dlouhého plátna je film promítán také na dvě stripové plochy, které vtáhnout hlavně malé diváky přímo do projekce. Děti si tak mohou téměř sáhnout na ovce a rostliny na loukách nebo na protékající potůček v lese.

V druhé části expozice jsou připraveny vozíky podobné malým robotům, se kterými návštěvníci cestují po mapě na podlaze. Pomocí QR kódů se dozvídají o zajímavých místech chráněných oblastí a na dotykových obrazovkách načerpají informace o zdejší fauně a flóře.

Ve Valašských Kloboukách i sousedním Brumově letos nainstalují úsekové radary
V Kloboukách i Brumově plánují radary. Čtyři z deseti řidičů překračují rychlost

„Projdete tak během pár desítek minut zhruba 400 kilometrů,“ popisuje Miroslava Slánská z Trezoru Přírody. Dotykové panely a obrazovky na zdech nabízejí další informace o přírodním bohatství. Na závěr si nabyté poznatky mohou návštěvníci ověřit pomocí kvízů. Děti ocení i zákoutí simulující medvědí brloh. Když se do něj člověk vplíží, uslyší autentické medvědí mručení.

V loňském roce v červnu spustil Trezor provoz pro veřejnost. „Každý měsíc nás navštívilo zhruba 300 lidí. Přes prázdniny počet stoupl až na šest set za měsíc. Doufám, že letos to bude ještě mnohem více,“ přeje si Miroslava Slánská.

Expozici pro tuto sezonu nově doplňuje i putovní výstava z Frýdku-Místku, která byla vytvořena k 50. výročí Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Díky ní se návštěvníci Trezoru v Horním Lidči setkají i s vycpaným medvědem.

D49, Hulín - Fryšták
Otevření dálnice D49 z Hulína do Fryštáku se může zpozdit kvůli rozhodnutí soudu

Trezor přírody mohou příchozí otevřít od pátku do neděle od 10 do 12 hodin a 13 až 16 hodin.

Obří moderní budova za 85 milionů korun vyrostla poblíž říčky Senice v centru Horní Lidče, obce s 1300 obyvateli. Od roku 2022 byla ve zkušebním provozu. Trezor propojuje čtyři chráněné oblasti, které do regionu zasahují. Jsou to Bílé a Biele Karpaty, Kysuce a Beskydy. Na obsahu expozice se podíleli ochránci přírody, vědečtí pracovníci i softwaroví specialisté.

Když už Horní Lideč navštívíte, můžete zkoumání přírody spojit s další unikátní celoroční výstavou – vyřezávaným mechanickým betlémem. Scéna je umístěna na ploše 170 metrů čtverečních, z toho samotný betlém má plochu 50 metrů čtverečních. V betlému je osazeno asi 230 figur, z toho 75 pohyblivých, více než 100 vyřezávaných staveb.