Přestože ve Vsetíně odběrů vloni ve srovnání s rokem předcházejícím přibylo, podle zdravotníků dárci v celorepublikovém měřítku stále chybějí, registry stárnou a oslovovat nové zájemce je stále zapotřebí.

„Já i kolegové jezdíme darovat krev do různých zdravotnických zařízení, pracujeme ve Vsetíně, tedy jsme se zcentralizovali, abychom mohli dát krev všichni dohromady,“ vysvětlila Jaroslava Solanská, která řady vsetínských městských strážníků rozšířila před necelými třinácti lety.

Najít s kolegy společný čas, nebylo podle jejích slov právě jednoduché. Nakonec se městských policistů na hematologicko-transfuzním oddělení sešlo třináct.

„Bylo to složité, sloužíme noční, denní, někdo musel zůstat na služebně. Ale nakonec to klaplo,“ usmála se Jaroslava Solanská.

Odběrů bylo loni téměř 3,5 tisíce

Vsetínští zdravotníci mají ze společného dárcovství radost. Je už dobrou tradicí, že do nemocnice přicházejí skupinově darovat krev školní i podnikové kolektivy, hasiči nebo sportovci.

„V roce 2022 jsme zavedli nový odběrový den a podařilo se nám navýšit počet odběrů,“ pochvaluje si Vendula Mlčáková, odborná pracovnice v laboratorních metodách.

Odběrů bylo vloni celkem 3 453, z toho 321 lidí přišlo darovat krev vůbec poprvé. O rok dříve bylo 2 971 dárců, z toho 266 prvodárců.

Přehled dopravních omezení, které začnou v lednu 2023 platit v centru Vsetína: 1 - uzavřený žel. přejezd U Křivačkárny, 2 - uzávěra Nádražní ulice, 3 - uzavření části autobusového nádraží
Začíná částečná uzavírka Nádražní ulice v centru Vsetína. Potrvá dva roky

Krev je nenahraditelná a je stále zapotřebí, dárců je přitom málo napříč celou republikou. Vsetín potřebuje registr doplnit a především omladit.

Zdravotníci na hematologickém a transfuzním oddělení proto vítají studenty i s profesory, zájmové skupiny i sportovní týmy.

Vloni v listopadu takto například dorazila více než třicetičlenná parta studentů vsetínské strojní průmyslovky. Včetně dvou učitelů. Hromadné darování krve bylo mimo jiné jedním ze způsobů, jak si také připomenou 90. výročí, jež škola vloni oslavila.

Je to právě vsetínská průmyslovka, která patří k průkopníkům společného dárcovství krve. Na hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice přicházejí její studenti a učitelé darovat už od roku 2008, v některých letech i opakovaně.

Zdravotníci a členové vedení Vsetínské nemocnice zkoušejí nový moderní model pro pokročilou neodkladnou resuscitaci. Umožňuje nácvik masáže srdce, dýchání z úst do úst i defibrilace.
Vsetínští zdravotníci trénují oživování člověka na novém modelu za čtvrt milionu

„Snažíme se jim myšlenku dárcovství podsouvat. Vysvětlit, že nevědí, kdy může krev potřebovat někdo z jejich blízkých, nebo dokonce oni sami. A oni na to slyší, což je dobře,“ řekl učitel Karel Stančík, který se svými svěřenci do nemocnice v listopadu dorazil.

On sám daroval krev více než čtyřicetkrát a je tak studentům ideálním vzorem.

Cesta vedoucí od rozhodnutí darovat krev až na odběrové křeslo je snadná.

„Jednotlivci se mohou jednoduše přihlásit prostřednictvím elektronického objednávkového systému, odkaz najdou na webu oddělení,“ vysvětlila Vendula Mlčáková.

Ke společnému dárcovství se mohou skupiny hlásit i telefonicky na telefonním čísle 571 818 602.