Všechny předchozí díly historie trampingu na Valašsku naleznete pro rozkliknutí ZDE

Největší měly na rozvoj atletiky vliv osady Strong Boys na řece Sázavě u Řevnic a Klub osadníků Zlatého údolí u Libřice.

Atletické přebory

Osada Strong Boys od roku 1932 pořádala pravidelně Brdský atletický přebor, osadní přebory v pětiboji a od roku 1934 chodecký závod na 24 kilometrů z Prahy na Karlštejn. Bohatost sportovního života této osady dokazují sportovní události, které osada zorganizovala jen v roce 1933 – lesní běh, turnaj v dámě, osadní přebor v atletice, II. Brdský atletický přebor, trampský atletický mítink, volejbalové mistrovství, fotbalový turnaj, soutěž v lukostřelbě, cyklistické závody a mistrovství republiky tříčlenných hlídek v chůzi na 25 kilometrů.

„Klub osadníků Zlatého údolí se věnoval atletice, kanoistice, ragby, lednímu hokeji, volejbalu a fotbalu, ale jejich hlavním sportem byla po léta chůze,“ říká Radka Březinová, která se trampingu dlouhodobě věnuje.

Velkým úspěchem sportovců - trampů ze Zlatého údolí bylo vítězství ve hvězdicovém běhu Prahou roku 1931, ve kterém startovalo kolem sta štafet a štafeta Zlatého údolí zvítězila před tak silnými družstvy vytrvalců z oficiálních sportovních klubů jako AC Sparty, SK Slávie a AC Prahy 1980. Nejlepším chodcem osady byl juniorský mistr republiky na pětadvacet kilometrů z roku 1932 Jaroslav Houška.

Závodily i ženy

Klub rovněž pořádal závody pro ženy. „Nejvýznamnějším byl závod na šest kilometrů na trase Vršovice, Praha, Vršovice, kterého se účastnily prakticky všechny z tehdejší špičky chodeckého sportu žen,“ popisuje Březinová.

Většina z nich pocházela z trampského prostředí jako např. dvě nejúspěšnější Miroslava Vrtíšková a Marta Holoubková, z Údolí oddechu. Obě byly mistryněmi republiky a československými rekordmankami v chůzi.

První trampský atletický mítink zorganizovala Unie trampských osad a osada Strong Boys 28. dubna 1932 v Hořovicích. Soutěžilo se v běhu na 100 yardů, 200 metrů, 1500 metrů, vrhu koulí, hodu diskem, skoku vysokém a 5000 metrů chůze. Atletická činnost se mezi trempy nadále rozšiřovala.

„Není možné vyjmenovat všechny akce, které jednotlivé osady a Trampský klub organizovaly. Je až obdivuhodné, jak intenzivně žili trampové sportem a zvláště atletikou a volejbalem,“ líčí Březinová s trampskou přezdívkou Fčela.

S rozvojem trampského sportu rostla i potřeba pevnější organizace, a tak byl dne 12. dubna 1937 vytvořen Trampský atletický svaz.

První mistrovství

Tento svaz uspořádal první trampské atletické mistrovství na Strahově ve dnech 13. až 14. 8. 1938. Muži startovali v běhu na 100, 400, 1500, 5000 a 10000 metrů, ve štafetě na 4 x 100 metrů, v hodu oštěpem, diskem a granátem, ve skoku do výšky a dálky, v olympijské štafetě a v chůzi na 10 kilometrů. Ženy soupeřily v běhu na 60, 400 a 800 metrů a ve štafetě 4 x 100 metrů, ve skoku do výšky a dálky, ve vrhu koulí a v chůzi na 5 kilometrů. Současně s mistrovstvím v atletice na Strahově proběhl i fotbalový a volejbalový turnaj.

Začátkem roku 1939 byl násilně rozpuštěn Československý Chodecký svaz a Trampský atletický svaz tak nakrátko převzal do svých rukou organizování chodeckých soutěží a řízení závodní chůze v Protektorátu. Ale už 5. 6. 1939 se na valné hromadě přítomni rozhodli ukončit činnost svazu.