Všechny předchozí díly historie trampingu na Valašsku naleznete pro rozkliknutí ZDE

„Trampy můžeme stále potkat v lesích, na nádražích, festivalech a případně na dalších akcích, které pořádají,“ vysvětluje Radka Březinové, která se studiem trampského hnutí dlouhodobě zabývá.

V dnešní době sice je tramping oproti minulosti méně rozšířen, ale i tak zůstává velmi populární. Stanování v lesích je oproti mnoha západním zemím, povoleno. Omezeno je pouze na státem chráněných územích: v národních parcích, přírodních rezervacích a v chráněných oblastech.

Chrání přírodu

„Pro trampy je v současné době rovněž charakteristické působení v odvětví ochrany přírody, které je dáno jejich kladným vztahem k přírodě. V některých případech se celé trampské osady stávají aktivními ochranáři a zúčastňují se víkendových brigád,“ popisuje Březinová. Mezi trampy je i v současnosti významně opěvováno pravé kamarádství. V lesích se stále scházejí trampové a je mezi nimi i mnoho bývalých skautů. Všechny spojuje láska k táborovým ohňům, k písním, přírodě, volnosti, romantice a k pravému kamarádství. „Tramping prošel za dob své existence těžkými zkouškami, obdobími velkého rozvoje a rozmachu, stagnací i hrubého útisku. Jeho základní myšlenka a princip zůstává neměnnou do současnosti. Svoboda, rovnost a kamarádství,“ říká Březinová s trampskou přezdívkou Fčela.

Přes generace

Podle některých optimistů zasahuje současné trampské hnutí všechny generace, všechny věkové skupiny, a záleží na každém, zda si spíše užívá osadního potlachového trampingu, či každý víkend vyjíždí na dvoudenní vandr, což bývalo i dříve příznačnější pro nejmladší trampskou generaci. Naopak skeptický pohled na vztah současné mladé generace k trampingu říká, že klasická forma trampování na osadách již mezi mladými tak populární není a trampů ubývá. „Objevují se také velmi negativní názory, především na ty, kteří si na trampy pouze hrají a trampingu dělají spíše ostudu. Dodnes je podle názorů některých trampů moderní vyjet na tramp a plně se na něm vyřádit a přitom nevědět, o čem vlastně tramping je,“ vysvětluje Březinová.