Ani jeden ročník nevynechal Petr Šulák z Halenkova. „Jsem tu pošesté. A už podruhé s vnukem Karlíkem. První roky to tu bývalo decentní, ale letos je tu mimořádný nával,“ hodnotí Šulák.

Traktoriáda není jen soutěž, ale přináší zejména zábavu. „Je pěkně, tak jsme si udělali výlet. Hlavně kvůli malému. Nezajímá ho ani tak soutěž, jako spíš malé traktory,“ usmívá se Kristýna Marečková ze Vsetína.

Čtyřletý Patrik sedí už hodnou chvíli na malotraktoru a nevypadá, že by ho chtěl opustit. „Traktorista asi nebudu, ale řidič jo,“ plánuje budoucí šofér.

Do Zděchova se sjelo dvaačtyřicet závodníků, z toho čtyři traktoristky. Po jízdě zručnosti a divácky atraktivním přetahování čtyř traktorů – dědečků, proti jednomu lakatošovi, následuje hlavní soutěž. Trial přes překážky na čas se těší velké oblibě.
Jede se v pěti kategoriích podle výkonu a náhonu. Šestou kategorií jsou ženy.

„Přijeli nadšenci z okolí, ale i z Čech a ze Slovenska. Mezi stroji je nejvíce zastoupený Zetor a máme tu i skvosty v podobě traktoru Škoda 30 z roku 1947,“ prozrazuje hlavní pořadatel Petr Janičata.

Nemůžu si nevšimnout dvou usměvavých chlapíků v čepicích s čudlíkem. Připomínají Františka Koudelku. Na tričkách září nápis STS Chvojkovice Brod.

„Traktor je na prácu, ale my to máme jako koníčka a vloni jsme objeli pět soutěží. Tady jsme poprvé a samozřejmě jsme přijeli vyhrát,“ říkají odhodlaně Radek Čada ze Sehradic a Radek Hovězák z Dolní Lhoty.

Kdo nakonec vyhrál, nebylo hlavně pro diváky, důležité. Se zájmem sledovali také doprovodný program a obdivovali místního uměleckého řezbáře Petra Hajdy, který u špalku čaroval s motorovou pilou.

Při závodě byla kolem atraktivního průjezdu potokem a umělého vodního příkopu tlačenice. „Přišel rekordní počet diváků. Myslím, že jsme si to užili všichni,“ uzavírá za pořadatele Petr Janičata.