„Je hrozné, co se stalo. Nalít hořlavinu do kotle zkusil asi každý, i když ví, že je to nebezpečné," myslí si Jan Sucháček z Lačnova. Také on s tím má vlastní zkušenosti. „Příště už bych to ale určitě nedělal. Snad tyto nedávné události aspoň některé poučí. Je to hazard se životem," doplnil.

S podobným počínáním se naopak nikdy nesetkala Sandra Polcerová ze Stříteže nad Bečvou. „Není to rozumné. Lidé jsou ale různí. Dnes chce každý ušetřit a někdy hledá i nepříliš šťastné způsoby, jak toho dosáhnout," myslí si. Podle ní lidé takto ohrožují nejen své zdraví, ale také okolí.

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil připouští, že podobné případy s tak tragickými následky jsou ojedinělé. „Lidé si často vypomáhají tím, že dávají do kotle to, co tam nepatří. Několik podobných případů jsme v minulosti už řešili. Například, když se požár od kotle rozšířil dále do domu," připustil.

Podle něj hořlavé kapaliny do ohně rozhodně nepatří. „Upozornění je uvedeno už na obalu. Benzin, ředidlo, nafta ani další by se k ohni neměli ani přiblížit," varoval Libor Netopil.

Jedním ze základů při topení je používání předepsaného paliva. Hasiči sami vědí, že tato zásada je velice často porušována. Hrozí pak zvýšené nebezpečí požáru nebo opakování nehod, které se staly v Horní Lidči a Pozděchově.

Statistiky uvádějí, že v zimním období jsou požáry nejčastěji způsobeny nedbalostí. Lidé obecně nedodržují pravidla při manipulaci s hořlavými látkami. Další požáry vznikají v důsledku technických závad.

Hasiči ve Zlínském kraji za loňský rok evidovali přes 900 požárů v domácnostech, které byly způsobeny vadnou údržbou nebo nevhodnou konstrukcí komínů. Zemřelo při nich 71 lidí.

Jako prevenci požárů v souvislosti s topením mají hasiči několik rad. Důležité je pravidelné čištění komínů a jejich revize, dodržování bezpečných vzdáleností od hořlavých předmětů, používání nehořlavých podložek, používání schválných topidel a další.

Nutnost pravidelných kontrol komínů připomněl také kominík Martin Trančík z Rožnova pod Radhoštěm. „Pokud je komín zanesený, hrozí hoření sazí nebo dokonce destrukce komínu. Ten může popraskat," uvedl.

Zanášení komínu jde přitom podle jeho slov předcházet. „Musí se topit suchým dřevem, zavírat klapky, nedehtovat a tak podobně," popsal Martin Trančík.

Pokud požár komínu přece jen vznikne, je nutné z jeho blízkosti odstranit hořlavý materiál. Hořící saze se nesmí hasit vodou, protože by komín mohl popraskat. Hasiči k likvidaci požáru převážně používají suchý písek.

Související Neopatrná manipulace s ohněm stála seniora životŽena zemřela, když chtěla zatopit v domě