Za vším stojí teplotní inverze z uplynulého víkendu. Takže zatímco ve městech padal sníh, na horách pršelo. Následkem toho zamrzla běžecká stopa. „Pro rekreační běžkaře by mohlo být konání závodů za takových podmínek nebezpečné. Konzultovali jsme konání přejezdu s horskou službou a ta nám to s ohledem na bezpečnost účastníků sobotu nedoporučila,“ sdělil organizátor akce Petr Woller z Klubu českých turistů Vsetín.

Není to poprvé, kdy se musel závod přesunout. Za posledních deset let se to stalo už několikrát. „Pro jistotu dáváme vždy náhradní termín. V minulosti se kvůli nedostatku sněhu musela padesátka zrušit úplně,“ posteskl si Woller.

Odložení přejezdu z Bumbálky do Vsetína schvalují také někteří běžkaři. Zvláště ti, kteří si trasu sami vyzkoušeli. „Některá místa jsou kvůli ledu už teď sjízdná jen s obtížemi a při zvýšené opatrnosti,“ potvrdil Roman Kalabus ze sdružení Valašsko – Horní Vsacko.

Trať se také momentálně nedá projet ani rolbou. Hrozí totiž, že by se stávající stopa vzhledem k poměrně nízkému stavu sněhu zcela rozbila.

Náhradní termín pro třicátý šestý ročník Valašské padesátky je stanoven na 6. února.