Podle ornitologů se čapí populace v regionu ustálila. Vloni bylo jen na Valašsku osmnáct obsazených hnízd. „Čápi se usazují zejména v Pobečví a v níže položených oblastech. Hnízdo v Huslenkách je z těch, které nejvíce zasahují do podhůří,“ přiblížil ochránce přírody Miroslav Dvorský, který se sledování čápů zejména na Valašsku dlouhodobě věnuje.

Podle něj by do jednoho týdne mohla být obsazena většina hnízd. Nejnovějším přírůstkem je hnízdo ve Študlově, kde letos přibyl sloup s podložkou. „Původně čápi hnízdili na komíně, ten ale šel k zemi při rekonstrukci tamního zemědělského areálu. Vypletenou podložku pro hnízdo jsme ve Študlově instalovali asi před čtrnácti dny. Třetího dubna už si tady čáp hnízdo budoval,“ popsal Dvorský.

Hnízd, která si čápi budují na podložkách připravených ochránci přírody, je ostatně na Valašsku většina. Výjimkou jsou rožnovské Tylovice a stožár vysokého napětí ve Vsetíně – Ohradě. Důvod, proč to ochránci dělají, je nasnadě. „Čáp je filantropický druh. Rád sídlí v blízkosti člověka, což ale nese problémy. Například ucpaný komín, hnízdo postavené na drátech elektrického vedení či znečištěné střechy,“ vysvětlil Miroslav Dvorský.

Podle webu Čapí hnízda, který provozuje Česká společnost ornitologická, je na území Zlínského kraje šedesát osm čapích hnízd. Podle aktuálních údajů pozorovali letos čápa už na dvou desítkách z nich. Ornitologové ale letos prozatím zkontrolovali asi jen polovinu ze všech hnízd v kraji.