Výsledkem jeho vtipného a neotřelého licitování dražených děl je rekordní částka 171 605 korun, kterou pořádající Diakonie Vsetín použije pro práci se seniory a s nevyléčitelně nemocnými lidmi. Letos nejúspěšnější dražitel předal organizátorům aukce 23 900 korun.

Dobročinná aukce Domov měla v tomto roce pořadové číslo jedenáct. Patří tak k nejdéle trvajícím akcím svého druhu v regionu.

„O tom, že naše aukce pro naše lidi postupem času získala na věhlasu, svědčí i to, že mezi její licitátory se zařadili přední čeští umělci, jako Pavel Liška, Karel Hynek, Vladimír Polívka. Po pátečním aukčním večeru se k nim řadí rovněž Tomáš Měcháček,“ prozradila vedoucí marketingového oddělení Diakonie Vsetín Jana Najtová.

Význam aukce potvrzuje také fakt, že mezi draženými předměty se objevila díla nemalého počtu českých osobností především kulturního života.

„Jen namátkou Karla Gotta, Kornelie Němečkové, Otmara Olivy, Kristiana Kodeta, Jany Dočkalové-Kobzáňové, Františka Segrada, dar Marty Santovjákové-Gerlíkové, kterým byl předmět nazvaný Pohádkové sklo, který si pomyslně zahrál v pohádkovém filmu Největší dar, a dalších,“ doplnila Jana Najtová.

Silvestrovský ohňostroj u Domu kultury ve Vsetíně
Ohňostroj ve Vsetíně bude. Argumenty o trápení zvířat neuspěly

Ze Vsetína se vztyčenou hlavou

Letošní licitátor Tomáš Měcháček si příslušnost ke společnosti lidí spojených s dobročinnými aukcemi Diakonie Vsetín váží.

„Je to moje třetí licitování s podtextem dobročinnosti. Valašsko mám velmi rád. Je to moc krásný kraj s vzácnými a dobrosrdečnými lidmi, které jsem měl možnost poznat zejména při natáčení seriálu Doktor Martin. A jak to tak pozoruji, platí to i o lidech, kteří přišli do vsetínského zámku na aukci. Cítím se tu náramně a jsem přesvědčen o tom, že ze Vsetína budu odjíždět se vztyčenou hlavou,“ svěřil se stand up komik před zahájením dražby, do níž se kromě vzpomínaných osobností zhotovením různých předmětů i letos zapojili klienti Diakonie Vsetín, děti, regionální skláři a další dárci z řad veřejnosti.

Měcháčkův odhad se ukázal být správný a bezesporu k tomu přispěl i jím bravurně moderovaný večer plný nevtíravého humoru, jenž pomohl naplnit vážnost komikova poslání.

„Jsme tu s manželkou pošesté. Nelitujeme! Aukci vsetínské Diakonie považujeme za jednu z nejlepších kulturně společenských akcí ve městě a navíc s dobročinným podtextem,“ zmínili se v průběhu aukce manželé Vondrákovi ze Vsetína.

Stejně se vyjádřila také Stanislava Pavelková ze Vsetína: „Kromě kvalitního programu mě přivedla také dobročinnost.“ Rovněž Vsetíňanku Ivetu Šulákovou zavedl do mramorového sálu vsetínského zámku stejný motiv: „Loni jsem měla účastnickou premiéru, letos tedy repete. Poprvé se ale pokusím do aukce aktivně zapojit.“

Mezi hosty večera se objevil také Jan Gottfried. „Je příjemné sledovat zábavu spojenou s vážnou věcí. A navíc ta aukční atmosféra, ten cvrkot… Je to úžasný večer, který, jak doufám, skončí pro klienty vsetínské Diakonie více než dobře,“ svěřil se Deníku Jan Gottfried, jemuž nejmladší Vsetíňané neřeknou jinak, než Velký brouček z Diakonie. To proto, že právě Jan Gottfried je ústřední postavou další oblíbené akce Diakonie Vsetín – Pochodu broučků.

Krásu pátečního večera podtrhl i samotný výsledek jedenácté dobročinné aukce Diakonie Vsetín. Její účastníci potvrdili pocit Tomáše Měcháčka, že Valaši, krom jiného, mají i dobré a široké srdce. „Děkuji všem, kteří neváhali, sáhli do svých peněženek a vytáhli z nich rekordní částku, která pomůže našim babičkám a dědečkům, o něž v Diakonii pečujeme. Velký dík patří rovněž Tomáši Měcháčkovi za jeho citlivý, laskavý a přesto humorný způsob vedení aukce,“ ukončil jedenáctou veleúspěšnou Dobročinnou aukci Domov ředitel Diakonie Vsetín Dan Žárský.