Vzniklá situace je zřejmě i důvodem, proč došlo ke změně termínu konání ustavující schůze nově zvolených valašskomeziříč­ských zastupitelů.

Valašský deník byl o této skutečnosti informován včera šéfem valašskomeziříčské KDU-ČSL Josefem Vrátníkem. Právě lidovci spolu s babišovci tvoří ve městě novou vládnoucí koalici. „Víc ale vzniklou situaci, která je rovněž pro nás nová, komentovat nebudu. Sám ještě všechno nevím. O podrobnostech budu teprve informován," řekl v pondělí odpoledne Josef Vrátník (KDU-ČSL).

Podle něj se celou záležitostí včera koaliční partneři zabývali. „Nejprve ale pochopitelně o našem jednání a rozhodnutí budeme informovat ostatní představitele stran a hnutí, jejichž lidé usednou do valašskomeziříč­ských zastupitelských lavic," poznamenal Josef Vrátník.

Odmítl se vyjádřit ke klíči, jakým budou posty starosty a místostarostů obsazeny. Podle zjištění Valašského deníku však zůstanou v platnosti obecné dohody koaliční smlouvy, kterou má redakce Valašského deníku k dispozici.

To znamená, že místo starosty a jednoho jeho zástupce připadne ANO 2011. Dalším místostarostou bude zástupce KDU-ČSL. „Je to jedna z možných variant. Uvidíme, jak jednání dopadnou. Zatím ani neznám představy našich koaličních partnerů," pověděl šéf lidovců.

Redakce se celé pondělí snažila Tomáše Filipa kontaktovat. Bohužel, bezúspěšně.

Valašským deníkem oslovené obyvatele města informace o tom, že Tomáš Filip nebude jejich starostou, zaskočila. „Myslím si, že je to škoda. Nabyl jsem přesvědčení, že Tomáš Filip by dokázal město vést tím správným směrem," reagoval na změnu Pavel Juchelka.

Stejný názor zastává také Alena Brázdilová. „Čekala jsem, že pan Filip přinese městu změnu k lepšímu. Přeji mu v životě všechno dobré," řekla Meziříčanka.

Ustavující schůze valašskomeziříč­ských zastupitelů se uskuteční 13. listopadu od 9 hodin v zasedacím sále radnice. Na ní představí koaliční partneři také svoje záměry. Mezi ně patří například dokončení Palačovské spojky a urychlení přípravy výstavby obchvatu města, přehledné a transparentní hospodaření města, revitalizaci panelových sídlišť, rozvoj soustavy CZT, bezpečnost ve městě a další.