Podle všeho až do poslední možné chvíle bude živit svoji naději na to, že se šampionátu zúčastní. Jak to dopadne však vůbec neví. Taková je momentální situace házenkáře Tomáše Čípa (na snímku), který se připravuje s národním týmem na čtyřdenním kempu v Zubří.

Odchovanec zuberské házené v se do finální fáze přípravy na Euro 2012 v Srbsku dostal až v den startu přípravného kempu, který začal v Zubří ve středu ráno. „Hned po Novém roce jsem trénoval s extraligovým Zubřím. Pak se přihodily nějaké zdravotní problémy Honzovi Sobolovi, a tak jsem se ve středu připojil k reprezentaci,“ vysvětluje situaci Tomáš Číp.

Před 22letým hráčem tak stanula vidina šance podívat se na evropský šampionát. „Na jednu stranu je Euro strašně blízko, na druhou ale i dost daleko. Já mohu asi jen čekat. Ale už je to, že mohu být na kempu, beru ako takový záskok za Honzu Sobola,“ uvědomuje si střízlivě Číp, jenž loni v létě odešel ze Zubří do slovenského Prešova. Vše kolem Čípovy role se bude odvíjet podle toho, jak to bude se zdravotním stavem Jana Sobola. Číp bude s týmem až do sobotního konce kempu, pak se rozhodne posle stavu Sobola o tom, kdo poletí na jih. „Ať to bude tak nebo onak, je to pro mě další skvělá zkušenost být s klukama v přípravě takto těsně před šampionátem. Kluci mají v týmu perfektní partu a je radost s nimi být,“ ujišťuje levoruký křídelník.

V reprezentaci, která se v Srbsku hodlá poprat o olympiádu, se Číp na trénincích potkává se všemi hvězdami české házené. I s nejlepším házenkářem světa za rok 2010 Filipem Jíchou. Byl také přítomen asi půlhodinovému trenérskému výkladu, který si pro své spoluhráče na jednom z tréninků v Zubří Jícha připravil. A takového luxusu si nadějný křídelník patřičně cení. „Filip je obrovská osobnost a co řekne, má svou váhu. Dá se říct, že velkou část útočných kombinací takticky vylaďuje a organizuje právě on. Občas i na tréninku vede poradu, jako tomu bylo i tady v Zubří,“ prozrazuje Číp něco ze zákulisí reprezentačního výběru.

Loni v létě Tomáš Číp poprvé v životě opustil Zubří, kde strávil celou svou kariéru a zamířil do zahraničí. Ve slovenském Prešově, kam odešel i se svým spoluhráčem a kamarádem ze Zubří Jakubem Hrstkou, má za sebou první půlrok, a ten zatím bilancuje převážně pozitivně. S východoslovenským týmem hraje mimo jiné i Jihovýchodní regionální balkánskou ligu (SEHA), kde se může utkávat i s velmi kvalitními týmy, které hrají Ligu mistrů (například Croatia Záhřeb nebo Vardar Skopje). „Je to určitě nová a velká zkušenost. Někdy se daří, občas tolik ne. Ale celkově mohu říct, že jsem v Prešově spokojený. Zápasy jsou mnohem těžší, než v české extralize a hlavně je jich nesrovnatelně více,“ ohlíží se Číp za prvním půlrokem v Prešově. Největší problémy mu v jeho novém působišti dělá věc, se kterou se v Zubří nesetkal. „Největší utrpění je pro mě určitě cestování. Vzdálenosti k soupeřům na Balkán máme fakt dost velké. Jednou už jsme jeli k zápasu asi dvaadvacet hodin, to jsem byl úplně vyřízený,“ odfoukl si Tomáš Číp při vzpomínce na nekonečné hodiny na sedadle autobusu.

I po svém odchodu z mateřského Zubří stačí sledovat vše důležité, co se v jeho domovině šustne. „Kluky samozřejmě sleduji pozorně a jsem s nimi v pravidelném kontaktu. V proběhnu sezony jsem se dostal domů do Zubří průměrně jednou za měsíc, tak jsme se aspoň občas vídávali,“ pochvaluje si český reprezentant.

O tom, zda Tomáš Číp svých bezmála třicet startů v národním týmu rozšíří o další na mistrovství Evropy, se rozhodne do neděle. „S nároďákem budu v Zubří asi až do konce, tedy do soboty. Pak se rozhodne, jak to se mnou bude a v neděli se letí do Srbska. Pokud bych se na Euro dostal, bylo by to úžasné být u něčeho tak velkého. Pokud to ovšem nevyjde, tak se hned po víkendu připojím v Prešově do přípravy a klukům budu moc fandit,“ plánuje si Tomáš Číp.