Na jarmarku při Mikulášském dni před vsetínskou radnicí byl stánek porodnice v obležení již od pátečního rána. „Máme doma malou Jenovefu, tak jsme si přišli po růžovou baňku. Jsme rádi, že jsme ji ulovili,“ usmívala se jedna z nakupujících maminek.

V patnáct hodin bylo vyprodáno navzdory skutečnosti, že kvůli stoupajícím výrobním nákladům vzrostla cena baněk. Za jednu baňku zájemci zaplatili sto padesát korun.

„Jsme vůbec rádi, že se podařilo záměr letos uskutečnit a výrobce dokázal obstarat materiál, kterého je nedostatek. Děkujeme všem, kteří nás nákupem baněk podpořili, a omlouváme se všem, na které se nedostalo,“ komentoval za Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice lékař Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Výrobcem benefičních baněk je již tradičně družstvo Irisa Vsetín, výtěžek putuje Nadačnímu fondu pro rozvoj vsetínské porodnice. A stejně jako v roce minulém jej zdravotníci plánují použít na vzdělávání.

Ilustrační foto
Kvůli drahým energiím zřizují v Rožnově poradnu. Radí s žádostmi o příspěvky

„Velmi se nám osvědčil model, kdy pořádáme ve Vsetíně odborné kurzy, zveme si přednášející k nám, proškolíme řadu zaměstnanců najednou, což nám pomáhá při zavádění novinek a rozšiřování služeb,“ vysvětlil Janáč. I díky těmto aktivitám je ve vsetínské porodnici k dispozici ženská napářka, využívání šátků rebozo nebo tejpování, tedy metod, které pomáhají těhotným i ženám po porodu.

Jak už bylo uvedeno v úvodu, Vsetínská nemocnice přišla s prodejem benefičních baněk v předvánočním čase před deseti lety. Vůbec prvním vzorem byla miminka v modré a růžové barevnosti, následovala batolata, kapříci, bačkůrky a řada dalších motivů.

Policisté v těchto dnech kontrolovali zabezpečení rekreačních chat u přehrady v Luhačovicích.
Policisté na koních kontrolují zabezpečení chat, nejvíce se krade na Vsetínsku

Vloni byli symbolem porodnických Vánoc andělé s flétnou – opět v modré a růžové barevnosti. Zájem byl také mimořádný a tisícovka baněk našla své majitele během několika hodin.

„Ostatně slovo ‚anděl‘ se skloňovalo v covidové době velmi často, jako symbol obětavosti a nasazení zdravotníků,“ připomněla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Ti, kdo by chtěli porodnici podpořit, budou mít šanci ještě těsně před Vánoci, kdy bude ve Vsetíně ke koupi Porodní ležák. I na jeho etiketě bude motiv kočárků. Benefiční pivo pro porodnici vaří vsetínský pivovar Valášek.