Odtajněna je i cesta vedoucí k dohodě. Původně totiž městský úřad proklamoval, že podle znaleckého posudku, který nechalo město vypracovat, nemůže Křižanovým zaplatit více než 550 korun za metr čtvereční. Rodina však požadovala přibližně čtyřnásobek.

Radnice ale hodlá využít pozemek pro rozsáhlou dopravní stavbu, která poslouží nejenom obyvatelům města, ale i jeho návštěvníkům.

Na míste vznikne obecně prospěšné dílo

„Vznikne tady část dopravního terminálu. Stavba, která je v obecném zájmu. Proto jsme nechali na cenu zpracovat další dva nezávislé posudky," zdůvodnil snahu úřadu získat parcelu do vlastnictví města meziříčský místostarosta Josef Vrátník (BEZPP).

V posudcích vycházela cena přibližně uprostřed původních částek. Radnice se proto obrátila na renomovanou společnost Ostravská znalecká. „Ta uvedla, že hodnota soukromých pozemků, které město zamýšlí koupit, je v rozmezí sedm set padesát až jeden tisíc korun," poznamenal místostarosta.

Podle představitelů města taková suma odpovídá i současným hodnotám pozemků ve městě. „Mám pocit, že jsme se jich v minulosti v některých případech zbavovali za až příliš nízkou cenu," sdělil Valašskému deníku svůj názor místostarosta.

Se stanoviskem Ostravské znalecké radnice Křižanovy seznámila. „Mohu potvrdit, že na ceně jeden tisíc korun za metr čtvereční jsme se s městským úřadem dohodli. Přestože představy obou stran o ceně byly zcela rozdílné," uvedl Martin Bartůněk, který dědice zastupuje v obchodních záležitostech.

Podle něj je tržní hodnota pozemku hodně vzdálená částce, kterou Křižanovi nakonec dostanou. „Je to ale výsledek více než půlročních složitých, avšak korektních jednání. Dospěli jsme ke kompromisu, který je přijatelný pro obě strany," doplnil své vyjádření Martin Bartůněk.

Odhalení způsobu, jakým došlo k dohodě, uklidnilo i názorové rozepře a zabránilo dalším spekulacím mezi obyvateli města. „Je jen škoda, že radnice, alespoň v obecné rovině, o postupu neinformovala dříve. Ono říct pouze jednáme, nestačí. Zabránila by tak někdy až opravdu vyhroceným debatám," vyjádřil se třeba Meziříčan Zdeněk Polanský. V názoru jej podpořila také Ivana Koutná. „Zvláště, když výsledek je takový, jaký je. Radnice se nemá za co stydět."