Výstavu vojenské techniky doplní beseda s ministrem obrany i pieta

Kdy: pátek 2. června
Kde: Valašské Meziříčí
Tank, obrněné vozidlo, minomet, samopaly a další armádní technika budou k vidění dnes od 9 do 16.30 hodin v Masarykově proluce ve Valašském Meziříčí. Akce zaměřené na prezentaci techniky hranické 7. mechanizované brigády Armády ČR se zúčastní i ministr obrany Martin Stropnický. Od 17 hodin se v kině Svět uskuteční s ministrem obrany beseda o současné bezpečnostní situaci nebo připravovaných vládních krocích. „Kromě ukázky a zbraní bude k vidění také divácky atraktivní ukázka boje zblízka," doplnil starosta Meziříčí Robert Stržínek. V 19 hodin se za účasti ministra obrany a dalších hostů u pamětní desky na rodném domě československého legionáře Leopolda Pospíšila na náměstí uskuteční pietní akt. Koná se u příležitosti blížícího se stého výročí bitvy u Zborova, kde bývalý student valašskomeziříčského gymnázia padl, a 110. výročí zvolení T. G. Masaryka poslancem říšské rady za valašská města v roce 1907.

Muzejní noc ve skanzenu zpestří setkání se strašidly

Kdy: sobota 3. června
Kde: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu 3. června nově zapojí do festivalu muzejních nocí. Návštěvníci si budou moci zdarma prohlédnout expozice v hlavní vstupní budově a čeká je pohádková procházka areálem Mlýnské doliny.

Výstavní sály budovy Sušáku budou přístupné do 19 do 24 hodin. V přízemí si mohou zájemci prohlédnout expozici Městečko pod Radhoštěm přibližující historii i běžný život Rožnova v průběhu více než sedmi staletí. Na komentovanou prohlídku novou stálou expozicí o tradičním odívání na Valašsku s názvem Jak jde kroj, tak se stroj  se mohou návštěvníci těšit v 19.00, 20.30 a 22.00. Průvodkyní na zhruba hodinové prohlídce bude spoluautorka výstavy Eva Kuminková.

V prvním patře bude dále k vidění výstava s názvem Jaroslav Sedláček Marák – architekt Valašského muzea a umělec. Přibližuje tvorbu architekta, který se podílel na dotváření vzhledu Valašského muzea.

Od půl deváté do půl dvanácté večer budou skupiny návštěvníků vstupovat přes vozovnu do pohádkové Mlýnské doliny. V této začarované části Valašského muzea návštěvníci potkají nejen nebezpečné loupežníky, ale hlavně některá valašská strašidla. „Protože setkání s čertem, světlonohem či slibkou mohou být velmi nebezpečná, bude každá skupina doprovázená průvodcem. Ten bude skupinu chránit a zároveň poradí, jak se v Mlýnské dolině bezpečně chovat. Pokud dolinou projdou návštěvníci až nakonec, možná vysvobodí i duchy, kteří poblíž mlýnského náhonu střeží svůj zlatý poklad,“ řekl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Návštěvníci vyjdou z Mlýnské doliny brankou přímo na parkoviště. Mohou pak projít po pěšině neosvětleným lesem až nahoru na Karlův kopec s rozhlednou, kterou pro ně otevře město Rožnov od 20.30 do 23.00.

Hlavní roli budou hrát jablka

Kdy: sobota 3. června
Kde: Jablůnka
Kolem jablek se bude točit sobotní odpoledne na výletišti za hasičskou zbrojnicí v Jablůnce. Obecní úřad spolu s místními organizacemi připravili od třinácti hodin čtrnáctý ročník soutěže O nejlepší Jablůneckú jabkovicu. Kromě tekutého produktu z jablek mohou zájemci přihlásit své vzorky také do soutěže O nejlepší jabkovú buchtu a O nejlepší jabkový štrůdl. „Vloni nebyla úroda nijak bohatá, předpokládáme, že o nejlepší jabkovici bude letos bojovat méně účastníků. I tak už ale máme v této chvíli přihlášeno kolem dvaceti vzorků. Očekáváme konečný počet něco přes třicet," myslí si starosta obce Jablůnka Čeněk Hajný. Vzorky v půllitrové láhvi mohou zájemci přihlásit na obecním úřadě. Buchty a štrůdly přinesou soutěžící přímo na výletiště v sobotu po jedenácté hodině dopolední. Pořadatelé připravili doprovodný program v podobě vystoupení dětí ze základní školy, nebo ukázky dovednosti se psy, které předvedou členové kynologického klubu. Děti se mohou povozit na poníkovi, vydovádět se na skákacím hradu či na řetízkovém kolotoči. K tanci a poslechu zahraje od 16 hodin kapela Black And White.

O vítězi rozhodne kvalita sečení

Kdy: sobota 3. června
Kde: Semetín
Oblíbenou soutěž pro všechny, kteří se umí postavit k vzrostlé trávě, připravili na tento víkend členové Spolku pro zachování valašských tradic. V sobotu 3. června v 7 hodin začíná v Semetíně za obchodem Maldovka čtrnáctý ročník Velké ceny Valašska v sečení kosú. „Každý sekáč si vylosuje vyměřenou parcelu, kterou pokosí. Tříčlenná porota hodnotí hlavně kvalitu práce, styl, ustrojení a až v případě rovnosti bodů rozhoduje čas. Soutěží se v kategoriích chlapi, ogaři, robky a cérky," vysvětlil za pořadatele Milan Mareček. Doplnil, že připravili také hry pro děti a ukázky lidových řemesel. Soutěžící během kosení hudebně doprovodí harmonikáři. Kdo nezvládne žencův nástroj, může se přihlásit do soutěže v řezání hrbaňú. Na závěr zahraje kapela Dareband. Zájemci o účast v soutěži se mohou informovat a přihlásit se na telefonu 777 619 170, e-mailu valasi@valassketradice.cz, v Infocentru na vsetínském Dolním náměstí, nebo osobně hodinu před zahájením soutěže. Startovné činí sto korun, účast v krojích vítána.

Spolek pro zachování valašských tradic připravuje na sobotu 3. června 14. ročník Velké ceny Valašska v sečení kosú. Klání sekáčů se uskuteční od 7 hodin v Semetíně za obchodem Maldovka.

Soutěží se v kategoriích: chlapi, ogaři, robky a cérky. Účast v krojích vítána, startovné činí 100 korun.

Během dne budou v místě soutěže připraveny hry pro děti, ukázky lidových řemesel a zahraje také kapela Dareband. Pro všechny přítomné bude připravena i soutěž v řezání hrbaňú.