KURZY ZAČÍNAJÍ V POLOVINĚ BŘEZNA, ZÁJEM JE UŽ NYNÍ

Kurzy, které pro zájemce připravil vzdělávací institut VIDIA Diakonie Vsetín, jsou zdarma. První ze šesti přednášek se uskuteční v pátek 15. března od 15 do 19 hodin v Domově Vyhlídka (budova bývalé zdravotnické školy na Horním městě) ve Vsetíně.

Kurzy povedou zkušení lektoři.

„Zájemce, respektive účastníky seminářů provedou všemi úskalími péče o nemocné blízké v domácích podmínkách,“ uvedla Marta Vodáková z Diakonie Vsetín.

Podle vedoucí vzdělávacího institutu VIDIA Elišky Suchanové není nezbytně nutné navštívit všech šest přednášek.

„Nicméně s ohledem na komplexnost obeznámení se s problematikou by to bylo vhodné,“ poznamenala. První kurz naučí frekventanty, jak správně polohovat, otáčet a zvedat nemocného a přitom neublížit svým zádům.

„Další pak poradí, co v péči o blízkého usnadní, co mít doma v lékárničce nebo jaké zdravotní pomůcky si pro péči pořídit. Lektorky rovněž poskytnou informace o tom, jak s nemocným komunikovat, do jakých činností jej doma zapojit a jak zvládat emoce. Stranou nezůstane ani problematika výživy či hygieny. Při tom všem dojde i na praktické ukázky,“ prozradila Eliška Suchanová.

KURZY POTRVAJÍ DO KONCE DUBNA

Přestože první specializované setkání se uskuteční až v polovině března, mezi Vsetíňany je o něj zájem už nyní. „Staráme se o maminku, která má s ohledem na svůj věk problémy zejména s pohybem. Věřím, že kurzy nám pomohou péči o ni lépe zvládat,“ pověděla Valašskému deníku Pavla Olšáková ze Vsetína.

Pro absolventy jednotlivých kurzů připravili jejich organizátoři praktické příručky a DVD s instruktážními videi.

„Přednášky jsou připravovány vždy na pátek odpoledne a potrvají do 26. dubna,“ upřesnil ředitel vsetínské Diakonie Dan Žárský.

Další informace ke kurzům Pečuj doma najdou zájemci na webu Diakonie www.diakonievsetin.cz. Přihlásit se je možné telefonicky na čísle 736 816 756 nebo prostřednictvím elektronické pošty na adrese janoskova@diakonievm.cz. Přihlašovací formulář je možné najít rovněž na adrese www.pecujdoma.cz. (dp)