Podle Novotného se s koncem roku 2010 staly obě věže a desítky dalších budov a hal, které tvoří jejich zázemí, černými stavbami. „Všeobecně se vědělo, že všechny stavby jsou pouze dočasné a podle kolaudačního rozhodnutí měly se začátkem letošního roku zmizet,“ uvedl Jiří Novotný.

Obec Trojanovice proto podala na začátku ledna stavebnímu úřadu ve Frenštátě podnět k zahájení řízení o odstranění černých staveb. „Je nemyslitelné, aby tyto objekty, které bez užitku hyzdí krajinu již téměř třicet let, zůstaly v územní Chráněné krajinné oblasti Beskydy i nadále,“ je přesvědčen Novotný.

Podle jeho slov totiž těžaři o prodloužení kolaudačního rozhodnutí prozatím nepožádali. „Jde vidět, že sami nevědí, co s dolem. Stavební úřad by měl řízení o odstranění staveb zahájit do tří týdnů,“ řekl Novotný.

Rožnovský zastupitel František Šulgan, který se problematikou možné těžby v Beskydech zabývá už patnáct let a Rožnov v jednáních týkajících se těžby zastupuje, ale varuje před předčasnou radostí. „Samozřejmě bychom byli všemi deseti pro. Ale vše ještě musí projít přes odbor výstavby a územního plánování ve Frenštátě. Stále jsou právní kroky, které mohou těžaři vykonat,“ mírnil radost Šulgan.

Podle něj v této chvíli záleží především na Trojanovicích a Frenštátu, v jejichž katastru důlní stavby stojí. „Účastníkem bude určitě také Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy,“ doplnil Šulgan.

Nicméně pro odpůrce dolování uhlí v Beskydech je možné odstranění černých staveb již druhou dobrou zprávou za poslední dobu. Tou první bylo sdělení, že plánovaná a aktualizovaná Státní energetická koncepce (SEK), jejíž konečná podoba bude známa na jaře, nebude počítat s těžbou uhlí či plynu v Dole Frenštát.

Na počátku minulého týdne to v Praze zástupcům Frenštátu pod Radhoštěm, Rožnova pod Radhoštěm, Trojanovic, Kunčic pod Ondřejníkem a zástupcům občanských sdružení Naše Beskydy a Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Podle ministra Kocourka je jen obtížně představitelné, že by Důl Frenštát byl součástí zpracovávané aktualizace SEK. Především ve smyslu zvyšování podílu těžby černého uhlí oproti stávajícímu stavu. „Energetická koncepce totiž nehovoří o jednotlivých lokalitách, v nichž se má nebo nemá konkrétní surovina těžit. V podstatě určuje výhled skladby energetického mixu s ohledem na dostupnost surovin, životní prostředí, energetickou bezpečnost,“ uvedl po jednání s ministrem mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Podle něj bude aktualizace SEK v roce 2011 počítat s horizontem zhruba třiceti let. „Podle slov ministra Kocourka na schůzce nic nenasvědčuje tomu, že by v uvedeném období byla těžba zásob na ložisku Frenštát aktuální,“ dodal Vlček.