Je to hrůza, každý den mě z ní bolí záda a za krkem,“ postěžovala si.

Kromě toho, že se musí tahat s takto těžkým nákladem, zadělává si ještě na zdravotní komplikace, které se mohou projevit až v dospělosti.

Podle doporučení lékařů by děti neměly na zádech nosit více než 10 - 12 % své váhy. Pokud tedy Andrea Maliníková váží sedmatřicet kilo, její aktovka by měla vážit maximálně 4,44 kilogramu.

„U čtyřiceti procent dospělých se vyskytují zdravotní komplikace v souvislosti s onemocněním pohybového aparátu. Příčiny potíží je tak třeba nutné hledat již v dětském věku,“ upozornila vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Krajského hygienického ústavu ve Zlíně Ivana Lukašíková.

Státní zdravotní ústav v Praze dělal v letech 2002 – 2004 výzkum u 3500 školáků ve věku 7, 11 a 15 let.

„Chabé držení těla bylo zjištěno u 33 % sedmiletých žáků, které dále přibývalo s věkem. U jedenáctiletých a pátnactiletých dosahovalo téměř 41 %,“ přiblížila.

I když lékařka pro děti a dorost Renata Tesaříková doplnila, že srovnávací studie pohybového apáratu dětí nosících těžká břemena a těch, které je nenosí, ještě provedena nebyla, potvrdila, že nošení velké zátěže na zádech pro děti dobré není.

Ať děti nenosí zbytečnosti, radí

„Pro pohybové ústrojí ve vývinu zátěž samozřejmě prospěšná není. Tak jako děti nesmějí zvedat činky, neměly by ani nosit těžkou aktovku na zádech. Na druhou stranu není přímo prokázáno, že by nošení aktovky vedlo ke konkrétní nemoci.“

Lékařka se domnívá, že školy a rodiče mají možnost ovlivnit, jaké břemeno dítě na zádech ponese.

„Sama mám syna ve třetí třídě a jejich učitelka jim například dovolila nechávat čítanku ve škole, pokud z ní nemuseli dělat úkol. Rodiče by také měli kontrolovat, jestli si dítě nebere s sebou do školy zbytečnosti.“

Uložení všech školních věcí v uzamykatelných skříňkách umožňuje například Základní škola Pod Vinohrady v Uherském Hradišti. „Od třetí třídy už má každý žák svou uzamykatelnou skříňku v suterénu. Ty jsme vyměnili za původní šatny takzvaného klecového typu. Žáci si ve skříňkách mohou nechat, co potřebují, a nemusí tak vše nosit domů,“ přiblížil ředitel Zdeněk Moštěk.

Zato žáci první a druhé třídy si věci odkládají do samostatných prostor vedle jednotlivých tříd. „Prvňáci a druháci se teprve učí věci ukládat a starat se o sebe. Tělocvik si tedy mohou nechat v místnostech k tomu určených a šatnu mají zatím společnou,“ doplnil Moštěk.

Žákům se snaží ulehčit také 3. základní škola Holešov. „Kupujeme například brožované knihy. Ty jsou lehčí, ale jejich vazba zase není příliš kvalitní. Potřeby do výtvarných a pracovních činností si mohou děti nechávat ve společné skříni ve třídě,“ popsala ředitelka Jitka Heryánková, která dodala, že o instalaci skříněk uvažují již delší dobu. „Samozřejmě je to ale otázka financí a také větratelnosti skříněk. Musíme dávat pozor, aby zde nebyl problém s hygienou,“ dodala ředitelka.

Skříňky? Školy nemají prostory

Právě komplikace s financemi nebo nedostatečným prostorem školám brání poskytnout žákům větší komfort v podobě vybudování skříněk.

„Kvůli nedostatku prostoru a financí máme skříněk omezený počet. Poskytujeme je tedy těm, kteří je potřebují nejvíce. Například speciální třídě nebo sportovcům, kteří nosí hodně věcí,“ zdůvodnila zastupující ředitelka Základní školy Vsetín, Luh Ivana Bednáriková.

V konkrétních zdravotních případech zajišťuje vsetínská škola i ostatním žákům dvě sady učebnic.

„Pokud má žák nějaký úraz nebo například zdravotní problémy s páteří, dáme mu dvě sady učebnic. Jednu si tak může nechat ve škole a druhou doma. Potom nosí jen sešity,“ uvedla ředitelka Základní školy Mikoláše Alše Zlín Alena Grajciarová.

Jako většina škol i tato základní škola umožňuje žákům úložný prostor v podobě společné skříně v každé třídě. „Děti si v ní nechávají tělocvik v pytlících a výtvarné potřeby. Přezůvky si mohou nechat v šatně,“ podotkla Grajciarová.

K této problematice samozřejmě patří i kvalita aktovky. „Rodiče by měli dítěti vybrat aktovku s anatomicky vytvarovanými a vyztuženými zády, s měkkým polstrováním s dostatečnou délkou a šířkou popruhů tak, aby byla aktovka umístěná ve středu zad,“ dodala za Krajský hygienický ústav ve Zlíně Ivana Lukašíková.

Klára Elšíková