Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těsně po zkoušce: statní maturita je lehčí než školní

Rožnov pod Radhoštěm – „Kancelář školy, prosím?“ táže se ženský hlas z reproduktoru interkomu u hlavních vstupních dveří do budovy.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Aneta Sosnowská (na snímku) včera oslavila nejen úspěšné složení ústní části maturitních zkoušek, ale i své jmeniny. Foto: DENÍK /Michal Burda

„Jdu za panem Kolářem, zástupcem ředitelky,“ vysvětluji důvod své návštěvy a odvolávám se na předem domluvenou schůzku poté, co se představím.

Stojím před budovou Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm a čekám, až charakteristický zvuk bzučáku uvolní západku zámku ve dveřích a já budu moci vstoupit. Je úterý, krátce po desáté hodině dopoledne. V horním patře gymnázia právě zasedá maturitní komise a před ní dívky a mladí muži, aby složili svou zkoušku dospělosti.

Dveře povolily. Na chodbě mne sympatická učitelka ochotně nasměruje ke schodišti, které mne dovede ke kanceláři zástupce ředitelky Vladimíra Koláře. Jsme domluvení, že mne ke státním maturitám doprovodí.

Vystoupáme po dalších schodech do prázdné chodby. Vztyčený prst před rty Vladimíra Koláře naznačuje, že musíme být co nejtišší a zkoušené ani zkoušející zbytečně nerušit. Tiše vstupujeme do maturitní místnosti.

Za dlouhým stolem sedí dvojice zkoušejících a předseda komise. Naproti nim dále od okna je skloněná nad listem papíru studentka čtvrtého ročníku Aneta Sosnowská a zapisuje si poznámky. Ještě není na řadě.

U druhého konce stolu její kamarádka Darina Rudněvová diskutuje se zkoušejícími o díle Karla Čapka. Nezdá se, že by jí právě tato maturitní otázka činila potíže.

Pořídím rychle několik snímků a odcházím počkat na chodbu. Jako první vychází Darina Rudněvová, ptám se na pocity po zkoušce. „Pocity jsou docela dobré,“ zamýšlí se usměvavá Rožnovanka. Přiznává, že zvolila základní, tedy jednodušší variantu státní maturitní zkoušky. „Nemusela jsem se ani tolik učit, jako na školní část zkoušky,“ netají se. Podle jejích slov má ale, co se českého jazyka a literatury týče, státní maturitní zkouška své pozitivum. „Lidi to donutí číst. Mně osobně to dalo hodně,“ přikyvuje Darina Rudněvová, která chce pokračovat na vysokou školu a studovat ruštinu. „Paradoxně už mám přijímací zkoušky za sebou. Jen čekám na výsledek,“ usmívá se maturantka.

Čekám ještě na její spolužačku Anetu Sosnowskou, která shodou okolností právě dnes slaví svátek. Její třídní učitel Aleš Daehne mi mezitím prozrazuje, co si on o státních maturitách myslí. Nadšený rozhodně není. „Zkoušení je zbytečně roztaženo do čtyř dní, místo aby měli studenti vše za sebou za jediný den,“ poukazuje na první úskalí nového systému.

Naráží také na obrovské papírování, které se nyní k maturitám váže. „Dříve jsme vyplnili jeden zkušební protokol, nyní počítáme na každého žáka zhruba stovku papírů,“ vypočítává Aleš Daehne.

Po chuti mu není ani nastavení samotného systému státních maturit. „Nezaručuje objektivní srovnání výsledků z jednotlivých škol. Navíc vysoké školy zatím na výsledky těchto zkoušek neberou zřetel, takže v podstatě ztrácejí smysl,“ říká třídní učitel maturantů.
Aneta Sosnowská má po zkoušce z českého jazyka. Úsměv na tváři prozrazuje, že je s průběhem spokojená. „Mám hodně dobrý pocit, ale teď mě ještě čeká ta horší část, angličtina,“ svěřuje se.

Na druhou stranu, státní maturita jí přijde jednodušší než její školní část. „Na češtinu jsem se připravovala snad jen jedno odpoledne, angličtině jsem věnovala asi týden,“ vypočítává.

Také ona už má o své budoucnosti a vysokoškolském studiu jasno. „Chci být učitelkou na prvním stupni základní školy. Proto budu i studium takto směřovat.“

Autor: Michal Burda

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Hudebně divadelní představení na motivy novely Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek se uskuteční v pátek 20. října v 19 hodin na jevištní scéně Za oponou.

Na scénu Za oponou míří Holanďané

Opraví vlhkem zničenou kotelnu Maměnky na Pustevnách

Vedení Valašského muzea v přírodě rozhodlo o opravě kotelny v hotelu Maměnka na Pustevnách. Na kotelně, která je částečně zapuštěná do svahu, se projevilo dlouhodobé působení vlhkosti.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Vsetín odjel z lázeňského města s nulou na všech kontech

Žádný bod, žádná vstřelená branka, naopak v každé třetině jedna inkasovaná. Prvoligoví hokejisté Vsetína hráli s hlavním favoritem soutěže z Karlových Varů a podlehli mu o tři branky.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Rožnově pod Radhoštěm

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení