Drogově závislým ve Valašském Meziříčí slouží nové kontaktní centrum.

„Tyto služby jsme potřebovali rozšířit i ve Valašském Meziříčí. Kontaktní centrum tady opravdu chybělo,“ říká kontaktní a terénní pracovník Agarty Jan Pazdera.

PORADNA PRO TY, KDO CHTĚJÍ PROBLÉM ŘEŠIT

Nové centrum sídlí na adrese Náměstí 84/17. Budova je dvoupodlažní a vchází se do ní z ulice Vsetínská, což je pro klienty diskrétnější. V horním patře sídlí adiktologická poradna pro jedince závislé na drogách, ale také alkoholiky a gamblery.

„Poradna je určena lidem, kteří svou závislost chtějí řešit. Může jít o osoby po návratu z trestu nebo z léčby, kteří tu mohou absolvovat doléčovací terapie. Poskytujeme i terapii pro rodiny, ve kterých je některý z členů postižen závislostí,“ vysvětluje terénní pracovník Agarty Jan Dostál.

Kontaktní centrum je v prvním podlaží.

Ilustrační foto.
Plánovanou novinkou na dopravním hřišti je železniční přejezd

„V nízkoprahovém centru v přízemí se budou scházet hlavně aktivní uživatelé drog, jelikož sem mohou přijít i pod vlivem. Musí samozřejmě dodržovat základní pravidla našeho centra,“ upozorňuje Jan Dostál.

S lidmi, kteří se léčí a s lidmi pod vlivem zaměstnanci centra pracují odděleně.

„Není vhodné, aby člověk v léčbě nebo těsně po ní potkával osoby pod vlivem. Může to aktivovat různé spouštěče, které by klidně mohly být i důvodem k návratu do závislosti,“ sděluje adiktolog centra Jiří Habarta.

Podle něj se lidé, kteří mají naplněné a kvalitní vztahy, do závislosti dostávají jen zřídka.

„Málo se mluví o tom, že velká většina uživatelů má nenalezenou psychiatrickou diagnózu. Drogami či alkoholem se tak jen snaží potlačit své děsy. V podstatě se amatérsky snaží vyléčit svou nemoc,“ upozorňuje adiktolog.

Ilustrační foto.
Zloději jdou po kolech, za prázdniny jich ukradli přes dvacet

Otevření centra vítá i místostarostka Zdislava Odstrčilová.

„Nejde o žádnou podporu narkomanů. Podle mých informací stojí například léčba žloutenky typu C zhruba tři sta tisíc korun. Tuto nemoc mohou přitom závislí dostat i několikrát za rok. V káčku narkomani dostanou čistou stříkačku, čímž se rizika vzniku této choroby zcela eliminují,“ tvrdí Odstrčilová.

Pomoc lidem, kteří si ničí život návykovými látkami, je podle místostarostky stejně důležitá, jako prevence infekčních onemocnění. „Často je to dáno nějakou nemocí nebo prázdnotou v životě. I v tomto může být Agarta nápomocná,“ dodává.

MÍSTOSTAROSTKA: NEJDE O PODPORU NARKOMANŮ

Kontaktní centrum je v provozu už od začátku prázdnin, slavnostní otevření se však odehrálo až 9. srpna. Uvedení do provozu bylo možné i díky podpoře z Evropského sociálního fondu.

Projekt má za cíl snižovat rizika spojená s užíváním drog, patologickým hráčstvím a předcházení vážným či trvalým zdravotním nebo sociálním poškozením. Vloni opakovaně využilo terénních služeb Agarty jednadevadesát klientů.

Jednalo se především o rizikové uživatele pervitinu, kteří ve většině případů užívají drogu nitrožilně.

V roce 2018 terénní pracovníci vyměnili 11 830 kusů injekčních stříkaček a vydali 1 200 kusů želatinových kapslí, které slouží pro ústní aplikaci pervitinu, která je oproti nitrožilní aplikaci šetrnější.

„Problém se závislostmi je tady pořád a lze jen těžko hodnotit, jestli se situace zhoršuje, nebo zlepšuje,“ uzavřel Pazdera.

Zdravotníci Nemocnice Valašské Meziříčí při ukázce první pomoci. Ilustrační foto.
Nemocnice Valašské Meziříčí nabízí veřejnosti bezplatné kurzy první pomoci