Silničáři nebo společnosti zajišťující zimní údržbu v ulicích měst ve Zlínském kraji si však mohou mnout ruce. Dosavadní teploty nad bodem mrazu a absence sněhové pokrývky jim už totiž ušetřily miliony korun.

Svodidla jako papír

Na údržbu v listopadu a prosinci měli krajští silničáři přichystáno více než 30 milionů korun. Podstatnou část z nich ale díky mírné zimě mohli investovat jinam.

„Prováděli jsme náhradní práce, jako jsou kácení suchých stromů kolem cest nebo výměna nevyhovujících svodidel. Například ta mezi Zlínem a Březnicí už byla jako papír,“ poukazuje provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Radek Berecka.

Čas i peníze se ale podle jeho slov našly i na jiné aktivity. „Zaměřili jsme se na lokální vysprávky některých silnic, na něž se během roku nedostávalo financí. V listopadu se také čistily příkopy a vpusti,“ vyjmenoval Berecka a doplnil, že až na několik dní v prosinci nemusela díky příznivému počasí zimní technika ve větší míře do terénu vůbec vyrážet.

Příhodné klimatické podmínky přišly vhod také Technickým službám (TS) Zlín, které v krajském městě v zimním období udržují 236 kilometrů komunikací, 137 kilometrů chodníků, 51 tisíc metrů čtverečních volných prostranství a parkovacích ploch a také 260 zastávek MHD.

„Ušetřili jsme velké množství posypového materiálu. Zatím ho bylo použito jen asi 200 tun, což je výrazně méně, než bývá v tomto období obvyklé,“ informoval ředitel TS Zlín František Kostelník. Zároveň ale připomněl, že nejnáročnější období z hlediska zimní údržby teprve nastane. „Peníze do přípravy a nákupu techniky a materiálu tedy musíme každý rok investovat tak jako tak,“ krčí rameny Kostelník.

Že na zimní údržbě města ušetří, předpokládá také radnice v Uherském Hradišti. „Odhadovat kolik je ale v tuto chvíli předčasné. Vyčíslení bude možné provést až po skončení zimního období, tedy v polovině března,“ vysvětlil uherskohradišťský mluvčí Jan Pášma.

Hradiště uspořilo přes 94 tisíc

Oproti listopadu a prosinci 2010, kdy město muselo do údržby investovat více než 557 tisíc korun, se v posledních dvou měsících loňského roku tato částka snížila o více než 94 tisíc. „V případě celkové úspory finančních prostředků budou o jejich dalším využití rozhodovat orgány města,“ podotýká Pášma.

Peníze jsou určené i na příští zimu

V Kroměříži prozatím nechtějí o možné úspoře příliš hovořit. „I když je letošní zima dosud skutečně mírná, nelze v tuto chvíli říci, že by to pro město znamenalo nějakou úsporu. Financování zimní údržby totiž funguje na bázi ročního rozpočtu a šest milionů korun, které máme vyčleněny na zimní údržbu, musí vystačit až do konce prosince 2012,“ objasňuje mluvčí města Pavel Zrna.

Skutečná zima podle něj může teprve začít a relativně nižší náklady na dosavadní údržbu se mohou v případě rychlé změny počasí už za několik dní zcela změnit.

V Rožnově pod Radhoštěm snižovali částku na zimní údržbu již na jaře 2011. Počítáno bylo s úsporou 900 tisíc korun. „Tím, že v listopadu naštěstí nesněžilo, bychom s penězi z loňského rozpočtu měli vyjít. Prosincový úklid zatím nebyl vyfakturován, ale bude hrazen už z letošního rozpočtu. Částku však prozatím neznáme,“ přiblížil mluvčí města Tomáš Gross.

Podle meteorologů se sněhových kalamit a pořádně mrazivých teplot ve Zlínském kraji nedočkáme minimálně do konce ledna. „V nížinách sněžit nebude, lze zde očekávat pouze déšť, maximálně mrznoucí srážky. Pravá zima tak nejspíše přijde až v následujících měsících,“ předpověděla Dagmar Honsová z agentury Meteopress.