Alespoň nad takovým záměrem vážně uvažuje vedení obce Bystřička, mluví se též o vzniku spolku, který si dotažení plánu do konce vezme za své.

Plánem je vybudovat do budoucna na Klenově repliku středověkého dřevěného hradu. „Z předcházejících výzkumů i z písemných pramenů víme, že hrad, často ztotožňován s templářským Freundsbergem či Vreuntspergkem, zanikl požárem počátkem 14. století," uvedl už dříve archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

Z hradu se prakticky nic nedochovalo. Dodnes jsou však v klenovské skále patrné záseky, do nichž byla kdysi dřevěná konstrukce umístěna. „Archeologický průzkum už v dřívějších dobách na tomto území proběhl. Osídlení je zde dokázané. Zda to byl skutečně onen Freundsberg, těžko říct, ale tradičně s tím bývá spojovaný," uvedl místostarosta obce Bystřička Pavel Kotrla.

Podle jeho slov je záměrem obce postavit částečnou archeologickou rekonstrukci původních objektů, které na Klenově stály, a to v návaznosti na již existující vizualizace. „V podstatě by se jednalo o dva objekty srubovitého charakteru, pravděpodobně z listnatých kuláčů. Buď přímo na původním místě, nebo poblíž," popsal Kotrla.

V Bystřičce měli kdysi plán postavit na Klenově rozhlednu. „Ale nemá cenu, aby rozhledna stála na každém kopci. Proto nám přijde rozumnější stavět něco, co tam dříve bylo a má vztah k tomuto regionu a jeho historii," vysvětlil Pavel Kotrla.

Vedení obce nyní zjišťuje, za jakých podmínek a zda vůbec je možné repliku hradu na Klenově postavit. Spolupracuje i s historiky a Muzeem regionu Valašsko.

Podle starosty Bystřičky Zbyňka Fojtíčka by výsledkem mohl být jakýsi otevřený dřevěný skanzen. Do jeho vzniku by se navíc mohli zapojit zájemci z řad veřejnosti. „Ne že by se lidé přišli podívat na hotovou věc, ale aby byli u samotného zrodu a mohli si také otesat kousek trámu. Tradičním způsobem, jako se kdysi stavělo," nastínil Fojtíček.

Místní možnou novou atraktivitu Bystřičky vítají. „Nápad výstavby hradu na jeho původním místě, tedy na vrcholku Klenovských skal, se mi zamlouvá. Pokud se dočká realizace, je téměř jisté, že se tam zajdu přinejmenším podívat," řekl Jakub Šnevajs z Bystřičky.

Podle jeho slov je záměr dobrý. „Každý kraj by měl znát svou historii. Přinejmenším proto, aby se z ní mohl poučit," řekl Jakub Šnevajs.