Stejný názor zastává také Jakub Ondřejík z Rožnova pod Radhoštěm. „Vadí mi hlavně to vymlouvání, kdo za co může. To chodníky sněhu nezbaví," pokrčil rameny na dotaz Valašského deníku Rožnovan.

Opačný názor má ale třeba Gustav Pavelka z Valašského Meziříčí. „Myslím si, že údržba chodníků a cest ve městě není v posledních letech nijak velký problém," míní Gustav Pavelka.

Vsetín

Největší město v regionu Vsetín je připraveno starat se v zimě přibližně o 106 kilometrů chodníků a 180 kilometrů městských cest. K dispozici má čtyři auta vybavená potřebným zařízením. „V okrajových částech města jsme dohodnuti na spolupráci se soukromníky, kteří vlastní potřebnou techniku pro zimní údržbu cest," uvedla Adéla Kousalová ze vsetínského městského úřadu.

Ve skladech vsetínských technických služeb mají už nyní připraven dostatek posypového materiálu. O zimní údržbu komunikací ve městě se ve dvousměnném provozu postará 27 pracovníků technických služeb, 13 lidí z veřejně prospěšných prací a 11 externistů.

Vsetínská radnice je připravena investovat do zimní údržby přibližně šest milionů korun. „Částka může být ale podle vývoje počasí vyšší," poznamenal ředitel Technických služeb Vsetín Lubomír Střelec.

Valašské Meziříčí

Plán zimní údržby mají připraven i ve Valašském Meziříčí. Zahrnuje 100 kilometrů cest a 67 kilometrů chodníků.

Úklid cest provedou podle pořadí důležitosti technické služby. „Do prvního pořadí jsou zařazeny místní silnice, po nichž jezdí městská hromadná doprava, a ostatní vozovky směřující ke zdravotnickým zařízením. V dalším pořadí jde o dopravně důležité obslužné cesty," informoval vedoucí odboru komunálních služeb meziříčské radnice Václav Chajdrna. Plán zimní údržby podle něj stanovuje přesný časový limit. Silnice prvního pořadí musí být uklizeny do čtyř hodin. „Silnice v druhém pořadí uklidíme do dvanácti hodin a komunikace ve třetím pořadí do osmačtyřiceti hodin po ošetření vozovek prvního a druhého pořadí," dodal vedoucí odboru.

V případě sněhové kalamity odvezou v Meziříčí sníh hlavně ze zastávek městské hromadné dopravy, z přechodů pro chodce a z křižovatek.

Harmonogram zimní údržby vychází ve Valašském Meziříčí ze zkušeností z minulých zimních období. „Náklady na zimní údržbu v minulém období činily přes dva a půl milionu korun. O konečné výši v letošním roce rozhodne vývoj zimy," řekla místostarostka Yvona Wojaczková.

Rožnov pod Radhoštěm

V turisticky nejnavštěvovanějším městě na Vsetínsku, v Rožnově pod Radhoštěm, se v zimě postarají o údržbu 97 km silnic, 52 km chodníků, 55 tisíc metrů čtverečních zpevněných ploch, jako jsou parkoviště a 55 běžných metrů schodů.

„Techniku máme smluvně zajištěnu u rožnovských firem," informoval mluvčí radnice Tomáš Gross.

Rožnovské sklady jsou naplněny 950 tunami posypového materiálu. „V případě potřeby můžeme zásoby doplnit," dodal mluvčí.

Při sněhové kalamitě odstraní v Rožnově sníh především z centra města a z křižovatek. Následně jej vyvezou na velké parkoviště u koupaliště.

Rožnov má udělenu výjimku od Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy na provádění chemického posypu cest solením. Povolení využívají ale omezeně na sedmi úsecích v celkové délce šest kilometrů.

Pošlete nám snímky z prvních letošních sněhových plískanic na silnicích. Zveřejníme je na našem webu.