Typicky jarní valašský folklorní program, který vyvrcholil stavěním májky, připravili na pátek 26. dubna 2019 odpoledne členové vsetínského Folklorního spolku Vsacan, který patří k nejstarším amatérským souborům v České republice, a jeho dětské složky Vsacánek.

Mezi účinkujícími byl také Miguel Angel alias Valašský syn. Pochází z chilského Santiaga de Chile a v současné době žije ve Vsetíně.

„Folklor mě zajímá od dětství. Nyní se snažím proniknout do toho valašského, který je od chilského dost odlišný, ale stejně, jako ten můj rodný, nádherný,“ svěřil se Miguel, jehož valašský folklorní bard František Růžička zasvěcuje do tajů sólového mužského tance odzemku.

Akci si nenechalo ujít několik set spokojených diváků, kteří děti i dospěláky ze Vsacanu odměnili bouřlivým potleskem.

„Stavění májky ve Vsetíně, ale na konci května vždy ani její kácení, si již několik let nenechávám ujít. Ten letošní program byl ale za poslední léta opravdu nejzdařilejší. Byla to krásná jarní hodina plná tance a zpěvu a navíc podpořena i příjemným počasím. Autorům i protagonistům programu patří poděkování a uznání,“ netajil se svými pocity krátce po skončení programu Vsetíňan Karel Dřevojánek.