„Představily se na něm soubory ze čtyř evropských zemí, Beninu a Filipín. Kromě každodenních vystoupení jsme se zapojili do několik kilometrů dlouhého alegorického průvodu a nácviku početného mezinárodního orchestru. Spojení evropských muzikantů, asijských a afrických bubeníků zprvu vypadalo jako velký chaos. Na závěrečných galakoncertech jsme ale společně zahráli pět skladeb včetně hymen festivalu a hostitelského města,“ vypráví vedoucí cimbálové muziky Ctirad Bryol.

Třicet dospělých i dětských hudebníků a tanečníků předvedlo ukázky valašského folkloru na náměstí, v domově pro seniory i na pódiu, jehož nezvyklou kulisu vytvářel osvětlený hrad v pozadí. Největší ohlas měl u diváků tradiční „pytlový“ tanec začínající na motivy písničky Dú Valaši, dú.

„Dějové tance jsme zvolili záměrně, protože jim rozumějí lidé kdekoli na světě. Nechyběly ani mlynářský tanec a takzvaná šnel polka zahrnující všechny taneční polkové kroky, které se na Valašsku používají,“ říká choreografka Renáta Kotasová.

Zájezdem do Portugalska vyvrcholilo rušné léto valašskomeziříčských folkloristů, zvláště dětí z tanečního souboru Ovečky. „Už v červnu jsme pro ně i pro dětskou muziku Cimbart a mládež ze skupiny Košár uspořádali týdenní soustředění v Chorvatsku. Nacvičovali jsme na galaprogram k letošním dvacetinám Oveček. O několik dnů později jsme některá čísla poprvé uvedli na festivalu v polské Wieprzi,“ popisuje vedoucí taneční složky dětského souboru Irena Koutná.

Doma se Ovečky a Bača představily třeba na Rožnovských slavnostech. Hlavní vystoupení sezony na ně ale teprve čeká. „Galaprogram k jubileu dětského souboru uspořádáme 23. listopadu. Mimo to nás zvou na další zahraniční festivaly,“ prozrazuje předsedkyně spolku Irena Smolková.