V praxi to znamená, že se v zimních měsících silničáři nebudou starat o jejich sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. V minulých dnech o tom rozhodli radní Zlínského kraje.

Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) vytipovalo v regionu celkem čtrnáct úseků o maximální délce přibližně tři kilometry, kam sypače ani pluhy v zimě nepojedou. „Jde obvykle o úseky, které lze snadno objet jinou trasou, nebo o trasy, kde by mohl být průjezd těžké zimní techniky nebezpečný,“ vysvětlil ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Neudržované úseky silničáři označí dopravními značkami Jiné nebezpečí s dodatkovou tabulkou Silnice se v zimě neudržuje.
Podle Bronislava Malého je silniční síť dostatečně hustá, aby ani toto zimní omezení nezpůsobilo motoristům neřešitelné dopravní komplikace.

„V seznamu neudržovaných úseků není žádná silnice, po které jezdí linková autobusová doprava. Do každé obce musí vést nejméně jedna silnice, na které je zimní údržba plně zajištěna,“ ubezpečil mluvčí ŘSZK Vojtěch Cekota.

Jedním z úseků, které jsou na seznamu neudržovaných, je tříkilometrová silnice mezi obcí Police a městem Kelč v místě zvaném Lapač.

Na seznam úseků vyloučených ze zimní údržby se dostala i vloni.

„Je to problém, protože jsou tam obydlené domy a pokud je mnoho sněhu, lidé se k nim jen těžko dostávají,“ připustil tehdy starosta Polic Karel Hlavica s tím, že v případě potřeby se obec snaží zajistit úklid silnice na vlastní náklady.

V celém Zlínském kraji stanovili silničáři více než sto dvacet pět kilometrů silnic, o které se v zimě nebudou starat. Jejich přehledný seznam, členěný podle okresů, zveřejnilo ŘSZK na svých internetových stránkách.

Období nepřetržité pohotovosti silničářů pro zajišťování zimní údržby komunikací začíná 1. listopadu a trvá do konce března.

Ve stejnou dobu platí také značka Zimní výbava, která byla na českých silnicích zavedena v roce 2008. Na Valašsku je jí označena jen jediná silnice z Valašské Bystřice do Rožnova pod Radhoštěm. „Řidiči zde mohou pouze se zimními pneumatikami, které mohou nahradit jedině řetězy,“ uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

#nahled|https://g.denik.cz/32/73/usek_bez_zimni_udrzby_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/32/73/usek_bez_zimni_udrzby.jpg|Ilustrační foto.#