Lidem, kteří zde bydlí, se ale již brzy alespoň částečně uleví. Dělníci začnou v brzké době budovat nová parkovací místa za tělocvičnou zdejší základní školy. Postaví jich čtyřiačtyřicet.

Motoristům začnou sloužit v polovině prázdnin. „Každé další místo je určitě dobré, ale stejně si myslím, že celkovou situaci na sídlišti to nezachrání. Nových míst by muselo být násobně více," míní jeden z obyvatel vsetínského sídliště Pavel Zahradil.

O problémech, které auty přeplněná část města má, ví své také další Sychrovák Jaroslav Maniš. „Někdy mi připadá, že lidi staví auta, kde se jim zachce. Když jsme se sem stěhovali, byl problém vůbec někam přistavit auto stěhováků," řekl už dříve Jaroslav Maniš.

Nová parkovací stání přijdou městskou pokladnu na osmnáct milionů korun. I vedení města však tuší, že problém s parkováním investice jen zmírní, nikoliv vyřeší. „Podle studie, kterou máme k dispozici, je v současné době na Sychrově přibližně pět set devadesát legálních parkovacích míst. Dalších zhruba sto aut parkuje na místech, kde by neměla," nastínil situaci místostarosta Vsetína Petr Kořenek.

Sídlišti stále chybí 200 stání

Podle dnes platných zákonů by na Sychrově mělo být až 1300 míst. Skutečná potřeba parkovišť je však podle místostarosty Kořenka odhadována na 800 míst. „Takže nám na celém sídlišti chybí asi dvě stovky legálních stání, abychom situaci vyřešili," přiblížil Petr Kořenek.

Není pochyb o tom, že v době, kdy se sídliště Sychrov stavělo, nebyla potřeba odstavných ploch ani zdaleka taková jako dnes.

Podle představitelů města však v současnosti není výjimkou, že rodina vlastní dvě či tři auta. A to se zákonitě musí projevit tím, že je není kam odstavit. Každý z obyvatel by navíc chtěl mít svého plechového miláčka na očích, tedy zaparkovaného přímo před domem. Ani to není reálné.

Namísto atletické dráhy parkoviště

Nyní naplánované parkoviště se čtyřiačtyřiceti místy budou mít místní k dispozici bezplatně. Vznikne v areálu školy, v místě nepříliš využívané atletické dráhy za tělocvičnou. „Celý prostor, a to včetně školního areálu, pak bude monitorován kamerovým systémem, takže bude zajištěna i bezpečnost v této lokalitě," zdůraznil Petr Kořenek.

Příští rok se pak škola dočká i vybudování náhradní atletické dráhy. Takže školáci stavbou parkoviště o své sportoviště nadobro nepřijdou.

Součástí prací na nové odstavné ploše bude také úprava zeleně. Sadové úpravy počítají s výsadbou více než tisíce nových keřů. Nejnáročnější částí investice bude stavba opěrné zdi, která zpevní geologicky nestabilní svah.

Do budoucna vedení města vytipovalo další lokalitu pro případné vybudování parkovišť, a to v blízkosti restaurace Max.

Podle starostky města Ivety Táborské však taková stavba připadá v úvahu až v dalším volebním období. „Technicky jsme se touto možností ještě nezabývali. Bude tedy záležet na novém vedení radnice, zda v této myšlence bude pokračovat," řekla Táborská.

V minulosti vedení radnice zvažovalo i další varianty. Mimo jiné také parkovací dům. Především kvůli finanční náročnosti se žádná varianta nedočkala uskutečnění.

Lidé na Vyhlídce dostanou 320 nových stání

Valašské Meziříčí - Tři sta dvacet parkovacích míst má vzniknout mezi ulicemi Palackého a Zdeňka Fibicha ve Valašském Meziříčí. Vyplynulo to z ankety. Tu mezi obyvateli města uspořádala radnice.

S výstavbou nového parkoviště souhlasilo 71 procent hlasujících. K nim se před několika dny přidali i městští zastupitelé. Odsouhlasili zadání přípravných a projekčních prací. Nedostatek parkovacích míst v sídlišti Vyhlídka řeší valašskomeziříčská radnice několik let. „S parkováním je to tu velmi špatné," řekl starosta Jiří Částečka.

Především navečer už nemají lidé vracející se z práce kam auto zaparkovat. „Nová parkovací místa tu jsou nezbytností," potvrdil obyvatel sídliště Antonín Kristek. Stavba nového parkoviště bude podle tiskové mluvčí radnice Renaty Votrubové rozdělena do pěti etap. První by měla začít v roce 2015. „Město na ni uvolní peníze ze svého rozpočtu," poznamenala meziříčská tisková mluvčí.

Předpokládané celkové náklady se mají pohybovat kolem 16 milionů korun.