„Naše práce spočívá v očištění a zpevnění sochy a přípravě na osazení berly, která ve světcově pravé ruce dosud chyběla. Celé zápěstí jsme museli oddělit a pootočit, protože po dřívějších opravách by v něm berla neseděla,“ vysvětluje restaurátorka Eva Machalová.

Obnova díla vynikajicího sochaře Ondřeje Zahnera z poloviny osmnáctého století však začala jeho důkladným očištěním od holubího trusu a následnou dezinfekcí.

„Na některých místech bylo nutné odstranit až pěticentimerovou vrstvu,“ poukazuje akademický sochař Miroslav Machala na zhoubné působení holubů, kteří se v hejnech slétají na most a procházející lidé je navzdory zákazu krmí.

Do konce prázdnin by svatý Valentin měl držet v ruce berlu, s níž získá patřičnou důstojnost a lesk. „Nechali jsme ji vyrobit z kovu, povrch bude pozlacený a postříbřený,“ prozrazuje Machalová a dodává, že ve stejnou dobu se nové berly dočká také protější socha svatého Libora. Celkovou obnovu sochy svatého Valentina by restaurátoři měli dokončit v příštích letech.