Ochutnávky spojené s folklorními akcemi i průvody začínají prvně ve Zlíně, Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí. Na další se mohou zájemci těšit napříč celým regionem až do neděle.

Blížící se příchod zimy přivítají 11. listopadu od 15.15 hodin v krajském městě Martínci. Jejich průvodu od zámku směrem na náměstí Míru a ke kostelu bude vévodit jeden na koni.

„Hudebně jej doprovodí děti ze základní umělecké školy s pásmem říkadel a písniček,“ přiblížila Hana Čubanová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Program k 11. listopadu připravilo už od rána i samotné zlínské muzeum. Lidé, kteří do něj od 8 do 16 hodin zavítají, mohou obdivovat i vyzkoušet si stará řemesla.

„Zájemci se seznámí s prací dráteníka, perníkářky či tkalce, mohou se přiučit výrobě vizovického pečiva, slaměných vánočních ozdob, svíček, mýdel či košíků z vrbového proutí,“ upřesnila Čubanová.

Na Křest svatomartinských vín, tedy prvních moků pocházejících z podzimní sklizně, je 11. listopadu možné si zajet do Uherského Hradiště. Již tradičně se na Masarykově náměstí koná od 11 hodin program, který zahájí příjezd svatého Martina na bílém koni.

„Krojovaný šohaj s sebou přiveze vína, která se budou na náměstí světit. V odpoledních hodinách bude připravena degustace mladých vín ve vinném stanu. Návštěvníci se mohou těšit také na vystoupení cimbálové muziky žáků Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti,“ sdělila Ivana Směšná z regionu Slovácko.

Setkání se svatomartinským vínem připravila 11. listopadu poprvé od 18 hodin Schlattauerova kavárna v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. „Příchozí ochutnají vína z Mutěnic a degustací budou provázet přímo jejich výrobci,“ přiblížila jednatelka Simona Mikušová.

O den později je možné pochutnat si na pečené huse i desíti druzích mladých vín také ve Valašské Kolibě ve Valašském Meziříčí.

Již 3. ročník Svatomartinských hodů připravil na pátek 13. listopadu od 19 hodin Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Kromě tradiční husy a moravských vín mohou přítomní v balkónových sálech okoštovat i zahraniční vzorky, a to za doprovodu cimbálové muziky Hudci z Kyjova. „Společenský večer zpestří také kreslíři z Vizovic, kteří zvěční zájemce z řad návštěvníků,“ prozradil organizátor František Fuksa.

Typické menu včetně oblíbených moků bude možné o víkendu za doprovodu muziky ochutnat v Ostrožské Nové Vsi na Slovácku, v Hulíně na Kroměřížsku, v Tlumačově na Zlínsku či ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

V Dobrkovicích na Zlínsku potom oslaví v sobotu svátek svatomartinským lampiónovým průvodem vesnicí.