Ultramaratonský cyklista Svatopluk Božák ve čtvrtek 15. března odcestuje na soustředění do Chorvatska, které vlastně pomyslně odstartuje jeho sezonu 2012.

S tvrdou přípravou na novou sezonu začal Svatopluk Božák už loni v říjnu. „Do konce roku byla zima celkem přívětivá, tak jsem trénoval hlavně venku. Jakmile napadl sníh, nastala tvrdá dřina na trenažéru, kdy tréninky se pohybovaly od čtyř do osmi hodin minimálně pětkrát týdně,“ prozradil Božák něco 
k zimní ultramaratonské přípravě.

Na Jadran. K moři ne, ale do kopců

Dalším krokem nyní bude cesta do Chorvatska, kam se Svatopluk Božák vydá již tento čtvrtek. Přestože městečko Igrane leží na jadranské riviéře asi dvacet kilometrů od města Makarska, nechystá se tam nejlepší český ultramaratonec odpočívat. To ani náhodou. „Bude to klasické tréninkové soustředění, jezdit budu v chorvatských horách, kde se budu snažit najíždět velké denní objemy a zároveň to beru i jako trénink ve vyšší nadmořské výšce. Po loňské zkušenosti, kdy jsem v Igrane byl poprvé, se tam už hodně těším,“ říká cyklista, jehož v pohoří Biokovo čeká nejen jeho nejvyšší vrchol Sveti Jure (1762 metrů nad mořem), ale 
i další pořádné kopce – Sveti Ilja (1640), Borovac (1400) 
a Stropac (1450).

Po loňské veleúspěšné sezoně 2011, ve které cyklista 
z Rožnova pod Radhoštěm úspěšně zvládl hned tři velké ultramaratony, se letos soustředí Božák na cíl nejvyšší možný: nejdelší a nejtěžší závod planety – Race across America (RAAM) – závod napříč Amerikou dlouhý 4846 kilometrů, na jehož absolvování je stanoven limit dvanáct dnů. „Příprava na tento letošní závod začala prakticky už loni 
v říjnu, hned po konci sezony. Všechno, co jsem dělal letos nebo loni, je a bylo podřízeno právě závodu RAAM,“ říká na prahu nové sezony Svatopluk Božák.

Jeho výsledky v uplynulém roce prokázaly další jasný vzestup dlouhodobé formy, Božák se pravidelně stával naprosto vyrovnaným soupeřem nejlepších evropských ultramaratonců – profesionálů. „Loňské výsledky mě stály spoustu dřiny a jsem rád, že výsledky přišly. Utvrdilo mě to v mé myšlence, že je pravý čas na absolvování závodu všech závodů – Race across America,“ předkládá Božák svoje plány na sezonu 2012.

Legendární RAAM: příprava začala už v říjnu

Za loňský rok stihl závodník 
z Rožnova pod Radhoštěm hned tři velké ultramaratony, poprvé v životě absolvoval závod delší, než 2000 kilometrů (Závod kolem Rakouska – 2165 kilometrů). Díky svým výsledkům si sportovec z Valašska už dvakrát vybojoval kvalifikaci na Race across America. A právě na tento legendární epický závod se Svatopluk Božák letos v polovině června premiérově podívá. Ovšem RAAM – to není jen fyzická či psychická příprava. Nejtěžší vytrvalecký závod planety s sebou přináší i další úskalí. „Vzhledem k nákladnosti tohoto závodu to není jen o tréninku, nýbrž podstatnou roli zde hrají finance. Stále ještě není zcela zajištěno finanční zabezpečení. Věřím, že se nám podaří do startu sehnat zbývající část. Nyní máme již spoustu organizačních záležitostí zařízených, ale stále nám ještě dost zbývá. Zorganizovat účast na tomto závodu obnáší skutečně spoustu práce, e-mailů a komunikace s pořadateli v USA,“ vysvětluje 34letý Božák.

Rozjezd obstará oblíbené Slovinsko

Hlavní vrchol sezony – Race across America – startuje 
v polovině června. Ještě si před ním si však Božák „cvičně střihne“ jeden velký podnik. „V květnu absolvuji na začátek sezony můj velmi oblíbený závod okolo Slovinska, který letos měří 1138 kilometrů. Do Slovinska se vždy velmi rád vracím. Je to závod s krásnou atmosférou a skvělými lidmi kolem. Už teď se těším na start do Postojne. Věřím, že na soustředění v Chorvatsku a následně na závodě okolo Slovinska se dobře odrazím do celé sezony,“ dodává Svatopluk Božák.