Eva Těšická se sedmiletým strakatým valachem Bleskem a dalšími členy rytířského spolku přijeli na sobotní svatomartinskou jízdu do zašovské části Veselá až z Hodslavic.

„Byla to docela divoká cesta. Mám temperamentního koně, občas vyhazuje. Zatím se ale držím v sedle, tak je to dobré,“ usmívá se dívka v kostýmu připomínajícím kněžnu.

„Skládaly se na něj všechny babičky v rodině, každá dala něco,“ prozrazuje.

Po chvíli třiatřicet jezdců a jezdkyň nauzdí své koně a vyráží na sváteční projížďku lesem i vesnicí.

Pod kostelem svatého Martina musejí počkat, až skončí mše a farář přijde jim i koním požehnat.

Na tomto místě, ve výtopně v Luhu měla vyrůst spalovna. Zastupitelé stavbu po nátlaku veřejnosti neschválili na zasedání v říjnu 2019.
Spalovnu zastupitelé odmítli. Teď řeší, kam s odpadem

Martin Mikulo v rytířské zbroji slavného jmenovce a hrdiny dne sesedá ze sedla a dolaďuje mikrofon, rovná přešlapující koně a vyhlíží procesí.

„Svatomartinskou jízdu pořádáme pátý rok, účastní se jí jezdci ze širokého okolí. Je to tečka za sezonou, všichni si ji užíváme,“ líčí muž, který přípravě jízdy věnuje několik týdnů.

Na další cestě jezdce doprovázejí hasiči, dechovka a diváci. Společná pouť končí u hasičské zbrojnice scénkou o tom, jak římský voják Martin daroval žebrákovi svůj plášť.

„Příjemná atmosféra a krásný zážitek, z duchovního i lidského hlediska. Svatomartinská oslava se pro nás stala tradicí,“ říká místní obyvatelka Lucie Halaštová.

Potom už se všichni rozcházejí, někteří do blízkého kulturního domu na svatomartinskou husu. Trojice kuchařů jich pro natěšené hodovníky upekla celkem sedmdesát…

Hokejisté VHK Robe Vsetín se sešli na zámku s fanoušky. Na programu byla autogramiáda i prohlídka výstavy k 80 letům vsetínského hokeje.
Na zámek přišlo přes 200 fandů