Provozovatelé areálů i horští záchranáři se shodují na tom, že úrazů spojených se zimními radovánkami je přesto prozatím méně než je běžné.

Pracovníci Horské služby Beskydy napočítali v období od dvacátého prosince do konce roku do padesáti zraněných lyžařů.

Vážná zranění se ale sportovcům prozatím vyhýbají. „Šlo o běžná lyžařská zranění. Mezi ně se počítají poranění kloubů, zlomeniny i tržné rány,“ uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Podle jeho slov je počet pěti desítek zásahů nižší než bývá zvykem. Je to tím, že sněhové podmínky stále nejsou ideální a sjezdovky fungují v omezeném provozu. „Pokud by byla normální zima, za stejné období by se počet zranění pohyboval mezi osmdesáti až sto lyžaři,“ odhadl Pavlica.

Jeho slova potvrzují také sami provozovatelé lyžařských areálů. „Prozatím to musím zaklepat, ale za poslední víkend jsme žádného zraněného lyžaře nezaznamenali,“ uvedl provozovatel sjezdovek na Soláni a v Karolince Marek Cimala.

Podle něj na to má vliv omezený provoz sjezdovek a paradoxně i větší počet lidí, lyžujících ve stejnou dobu. „Když je na svahu lyžařů mnoho, dávají si daleko větší pozor, než když jezdí jen pár lidí,“ zhodnotil Cimala.

V Karolince je v těchto dnech v provozu šest set padesát metrů dlouhá sjezdovka, na Soláni se jezdí na dvou kratších.

Silvestrovský víkend se vydařil také na Pustevnách. „Díky umělému zasněžování máme stále v provozu sjezdovky Lokomotiva a Pod Šumnou,“ prozradil v pondělí provozovatel tamního areálu Karel Šrubař.

Na technickém sněhu si mohou zájemci zalyžovat také ve středisku Rališka v Horní Bečvě. „V provozu je sedačková lanovka, v noci jsme vyrobili technický sníh v horní části sjezdovky. Celková délka upravených tratí činí pět set padesát metrů,“ uvedli provozovatelé sportovního areálu.

Sjezdovka u hotelu Horal a spodní část sjezdovky Razula ve Velkých Karlovicích jsou v provozu od Vánoc. „Pokud jde o aktuální sněhovou situaci, na sjezdovkách máme pětatřicet centimetrů přírodního i technického sněhu, teploty se drží kolem nuly, podmínky pro lyžování jsou dobré,“ informovala Martina Žáčková z turistického resortu Valachy.