Hudební pořad bude zároveň připomínkou prvního výročí úmrtí dlouholetého ředitele rožnovského skanzenu, etnografa Jaroslava Štiky. „Koncertem chceme navázat na úspěšný pořad, který už v roce 1984 zpracoval právě Jaroslav Štika,“ doplnila Milena Bahounková z oddělení programů a propagace muzea.

Pořad dostal název Písně vyprávějí příběhy. „Na koncertě zahraje a zazpívá cimbálová muzika Jaroslava Čecha se svými sólisty, ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm a Karlovjanky z Velkých Karlovic, Dušan Holý, Josef Pilát, Karel Rajmic, Laďka Mikuláštíková, Eva Porubová, Jiřina Bolfová a také Terchovská muzika souboru Pupov,“ vyjmenovala některé z účinkujících Bahounková. Představí se také cimbalista Petr Zetek či výrobce a hráč na lidové nástroje Vít Kašpařík.

Emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě Jaroslav Štika zemřel 28. září loňského roku ve svých sedmdesáti devíti letech. Dlouhá léta pracoval v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV v Brně. Od ledna 1972 nastoupil do funkce ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, a na tomto postu setrval sedmadvacet let. Snažil se především uplatňovat v praxi myšlenku zakladatelů muzea, bratří Jaroňků, na takzvané živé muzeum. Za jeho vedení byl mimo jiné otevřen třetí areál muzea – Mlýnská dolina.

Získal řadu ocenění a vyznamenání, za všechny například titul Rytíř Rumunské republiky. Poslední rozloučení s Jaroslavem Štikou se uskutečnilo v pondělí 4. října 2010 v rožnovském skanzenu.

Středeční sváteční koncert na jeho počest začíná v Janíkově stodole v patnáct hodin.