Dnes o tom informoval Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Jedna z dívek získala vloni na světové soutěži cukrářů v Lucemburku zlatou medaili za kolekci medových perníků. Perníková srdce zřejmě zkrášlí prostory londýnského Westminsterského opatství, kde bude mladý pár 29. dubna oddán.

„Perníková srdce se tady u nás dávají ke svatbě tradičně a věřím, že český obyčej pochopí i v Anglii. Snoubenci budou vědět, že perníky pro ně vytvořili mistři světa,“ řekla Radiožurnálu Jaroslava Londová, která na Střední odborné škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně vyučuje odborné kreslení. Další podrobnosti zatím nechtěla prozradit, vše prý bude včas zveřejněno na webových stránkách školy.

Jedno hotové srdce pro královský dvůr už je připraveno. Leží na modrém taftu v bílé krabici o velikosti třicet krát třicet centimetrů. Podle Londové bude mezi dalšími výrobky i srdce studentky Marie Kolínkové, která byla na loňském cukrářském šampionátu Culinary World Cup v Lucembursku za svůj perník oceněna zlatou medailí. Právě ocenění světově uznávaných porotců prý přivedlo učitelku k nápadu poslat na královskou svatbu do Británie výrobky z perníku.

„Ano, skutečně jedno ze srdcí vytváří i Marie, ale ještě vám jej neukážeme. Jako první by si jej oficiálně měli prohlédnout snoubenci,“ uvedla Londová. Podle ní půjde o originální kus, který se hned tak nevidí.

Výroba perníků na střední škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně je obestřena tajemstvím, chloubou je hlavně poleva. „Naše škola zvažuje, že si na polevu nechá udělat ochrannou známku,“ prozradila učitelka.

Princ William a Kate Middletonová budou oddáni 29. dubna ve Westminsterském opatství, svatební recepce se bude konat v Buckinghamském paláci. Obřadu se zúčastní asi 1900 hostů.