Kupříkladu pro valašskomeziříčskou radnici pověra o neblahlých následcích svatby vkvětnu alespoň vtomto roce neplatí. „V květnu si na radnici řekne ´ano´ nejeden snoubenecký pár,“ uvedl mluvčí radnice Josef Beneš.

Rozhodli se totiž pro daleko příznačnější rčení o máji jako měsíci lásky. „Zatímco dříve byl o květnové stavby malý zájem, letos už jich máme naplánovaných osm. To je nejvíce za posledních nejméně pět let,“ potvrdila matrikářka Ivana Kasalová. „Případným dalším zájemcům o květnovou veselku může radnice ještě vyhovět,“ dodala matrikářka.

Na vesnicích se zatím květnovým svatbám mladí lidé vyhýbají. „Zatím nemáme nahlášenu žádnou, i když se to může samozřejmě ještě změnit,“ konstatovala včera starostka Jiřina Sklenská. Moc vto ale ale nevěří. „Podle našich zkušeností o svatby vkvětnu tradičně zájem není,“ dodala starostka.

Nevdávat se vkvětnu má podle etnografů kořeny vhluboké minulosti a navíc měla tato pověra také praktické vysvětlení. Když žena počala dítě ve stavební den vkvětnu, potom ho porodila někdy vlednu či vúnoru. „To je obvykle nejtvrdší zima a péče o novorozeně je tak obtížnější,“ vysvětlil Josef Beneš.