Klienti využívají zakázkového šití ke zvláštním příležitostem i pro běžné nošení

„Chtěla jsem bledě modré šaty. Věděla jsem přesně, jak by měly vypadat. Obešla jsem spoustu obchodů, ale nikde nic podobného neměli. Švadleně stačilo, abych jí namalovala obrázek a o nic víc jsem se nemusela starat,“ řekla Hana Lapčíková ze Zlínska, která potřebovala vypadat dobře u maturitní zkoušky.

Jiné důvody vedou pravidelně k návštěvám krejčovského salónu Jitku Mánkovou z Kroměříže. „Mám opravdu nekonfekční postavu. Většinou mi nic, co si koupím v obchodě, nesluší. Takže pokud potřebuji do práce blůzku nebo sukni, nezbývá mi nic jiného, než si je nechat ušít na míru,“ podotkla sympatická úřednice.

Zákaznice mají různá přání a představy a je vždy na švadleně, aby jim dokázala vyjít vstříc.

Například do zakázkového krejčovství Cotta model ve Zlíně přicházejí zákaznice hledat kvalitu a oceňují schopnost poradit. „Nejčastěji požadují ušití modelů pro slavnostní příležitosti. Jsou to náročnější modely z dražších materiálů, určené například pro svatby nebo promoce,“ řekla majitelka salonu Zdeňka Konečná.

Je pro ni samozřejmostí poradit zákaznici, která ještě nemá konkrétní představu anebo své přání neumí dostatečně dobře vyjádřit. Za velmi důležité považuje znát současné i přicházející módní trendy. Letos je podle jejích slov v kurzu městský safari styl, kde převládají přírodní barvy, jako například režná, béžová, khaki anebo teracotta. Nosí se také námořnický styl s proužky v barvách bílé, modré, červené anebo pohodlná etno móda s dlouhými, vzdušnými šaty či tunikami. módním hitem je také džínsovina.

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Návštěvu zakázkového krejčovství by majitelka salónu Cotta model doporučila každému, kdo chce kvalitní zboží. „Komu záleží na kvalitě, řemeslném vypracování a trvanlivosti, ten by se měl určitě obrátit na profesionály,“ je přesvědčena Zdeňka Konečná.

Zákaznice všeho věku, od malých holčiček po ženy ve věku babiček má zakázkové krejčovství Radka ve Zborovicích na Kroměřížsku.

„Protože bylo teplo a lidé jeho příchod znovu očekávají, nejvíce teď šijeme letní šaty z přírodních materiálů. Hodně jsou vyžadovány také sukně,“ konstatovala majitelka Radka Sochorová.

Její krejčovství nabízí také konzultace u zákazníka. Domnívá se, že například kalhoty nebo sukně by měly zákaznice svěřit do rukou zkušeným švadlenám.

„Tyto věci, zakoupené v konfekci, často dobře nesedí,“ vysvětlila Radka Sochorová

Šaty jsou nejčastějším přáním také v zakázkovém krejčovství Moniky Foltové ve Valašském Meziříčí. „Momentálně nejvíce šijeme šaty, není se co divit, je léto. Letos se hodně nosí šifóny. Ve vzorech dominují větší květiny a často zákaznice přinášejí i látky s abstraktními vzory,“ uvedla Monika Foltová.

Podle jejích zkušeností mívají při nákupu v běžné konfekci zákaznice největší problémy s kalhotami. Rovněž by ženám doporučila svěřit do rukou krejčových také šaty.

„Je tam prostor pro fantazii. Dáme hlavy dohromady a obvykle přijdeme na nějakou zajímavou kreaci, jakou na nikom jiném neuvidíte,“ usmála se Monika Foltová.

Nejen klasické oděvy, ale také speciality pro styl Lolita, gothic anebo cosplay nabízí salon Navika v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

„Pokud jde o klasické oděvy, nejčastěji u mne zákaznice požadují kostýmky či kalhoty. Volí přitom materiály jako bavlna nebo len. Přírodní materiály se používají i při šití oděvů pro různé styly, které nabízím,“ sdělila majitelka Ivana Pudelková.

Zákazníky má po celé republice, dokonce i ze Slovenska. Je možno si u ní objednat speciální oděvy uvedených módních stylů i přes internet, bez osobní návštěvy. Postačí pouze zaslat obrázek a míry emailem.

„Myslím si, že ušít na míru by si zákaznice měly nechat především kostýmky kvůli originalitě a hlavně přizpůsobení oděvu na míru,“ domnívá se Ivana Pudelková.