Obchodní řetězce, pro něž je výhodné stavět co nejblíže centrům měst, však narážejí na odpor obyvatel. „Obdrželi jsme nejednu nesouhlasnou petici od občanů. Zaměřeny byly například proti záměru řetězců Lidl a Billa stavět poblíž autobusového nádraží,“ uvedl tiskový mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš s ujištěním, že obě společnosti zatím se záměrem neuspěly.

Tamní městský úřad už dříve nabízel pozemky v okrajových částech města, ale o ty z pochopitelných důvodů takový zájem mezi investory není.

Radnice už dříve odstoupila od záměru výstavby polyfunkčního centra na Masarykově ulici: dílem tak vyšla vstříc odmítavému postoji obyvatel. Valašské Meziříčí by se přesto mělo dočkat minimálně dalších dvou supermarketů.

Zatím se spekuluje o OBI. Druhým je Tesco: podle zdrojů blízkých radnici je už téměř jisté, že vyroste na Hřbitovní ulici. Mluvčí společnosti však informaci odmítla potvrdit, nebo vyvrátit. „V tomto roce plánujeme postavit několik supermarketů a hypermarketů v celé republice. To, zda mezi místy bude i Valašské Meziříčí nechceme nyní komentovat,“ sdělila Lucie Turnovská.

Prozradila ale, že společnost přichází s novou strategií budování menší prodejen, u nichž nejsou takové nároky na pozemky. „Tyto markety jsou zaměřeny hlavně na rychlost nákupu a mezi zákazníky slaví velké úspěchy,“ přiblížila Turnovská.

I když existují skupiny lidí, které nákupy ve velkých centrech odmítají, mnozí zákazníci už by si život bez suepermarketů nedokázali představit. „Zvykla jsem si na ně a nakupuji v nich ráda, protože tam seženu všechno pod jednou střechou,“ svěřila se Jana Slováková ze Vsetína.

V jejím městě nyní funguje pět supermarketů, s výstavbou dalších se zatím nepočítá. Naopak v Rožnově pod Radhoštěm plánuje nové nákupní středisko Kaufland.