Popudem, který hasiče přiměl zabývat se myšlenkou zpoplatnit některé své výjezdy, byla loňská srpnová nehoda kamionu s nákladem skleněných lahví v buchlovských kopcích. Rozsypaný náklad totiž na několik hodin naprosto zablokoval provoz na hlavním tahu. Správa a údržba silnic tehdy odmítla hasičům pomoci, a tak tato práce zůstala na nich.

„Museli jsme dvě hodiny s lopatami a smetáky uklízet silnici s mezinárodním provozem, abychom zajistili průjezd alespoň částí tahu. Byla to neuvěřitelně namáhavá a náročná práce,“ připomněl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

A to byla podle něj jedna z prvních příčin, proč se hasiči rozhodli přistoupit ke zpoplatnění některých svých výjezdů. „Lidé se totiž naučili, že vše děláme zadarmo a zneužívají nás,“ upozornil mluvčí Mitáček.

Jedním z typických příkladů zneužívání záchranářů je podle mluvčího otevírání dveří od bytů. „Často nás volají s tím, že tam třeba nechali zapnutou žehličku nebo že zapomněli vypnout sporák. To je samozřejmě pro nás varování, že by mohlo dojít k požáru, a tak vyjedem. Kolikrát se ale ukáže, že to byla zcela smyšlená báchorka. A lidé prostě jen nechtěli volat zámečníka a ušetřit,“ podotkl Mitáček.

Těmto dnům je ale už prý konec. Za práci, která je nad rámec povinností hasičů, už si bude muset člověk připlatit. „Nebude se to dotýkat případů, kdy půjde bezprostředně o lidský život či životní prostředí,“ vysvětlil ředitel Integrovaného záchranného systému a služeb krajských hasičů Hynek Marák.
Ostatní výkony záchranářů, jako jsou například nadstandardní likvidační práce a asanační práce po haváriích, které zaviní soukromá firma při výkonu své práce, budou zpoplatněny.

V některých případech lidé zaplatí i za odchyt rojů včel, a to pokud hmyz neohrožuje lidské životy či zdraví. „Lidé se naopak nemusejí v žádném případě obávat podobných opatření při záchraně osob, ochraně lidského života nebo majetku před požárem, případně u jiných známých záchranných prací,“ ujišťoval mluvčí.

Podle ředitele Hynka Maráka se nejedná o žádnou novinku. „Jen se to až doteď nedělo. Náhradu nákladů budeme požadovat pouze v těch případech, které určuje zákon. Nebudeme se však chovat jako výdělečný podnik,“ zdůraznil Marák.

Výjezd potřebného zásahového vozidla tak přijde od 24 Kč až do 720 Kč za jeden kilometr. Hodinová práce techniky však může stát 298 až 13 728 Kč. A za hodinu práce jednoho hasiče bude účtován poplatek 270 Kč.

Za jeden výjezd tak může firmu nebo i soukromou osobu přijít faktura řádově na několik desítek tisíc korun. „Tyto částky ale vyplývají z nákladů, které hradíme ze svého rozpočtu při svých výjezdech,“ podotkl Mitáček.